21 marca to nie tylko początek wiosny, ale też obchodzony na całym świecie Dzień Osób z Zespołem Downa. To choroba spowodowana obecnością dodatkowego materiału genetycznego - chromosomu 21, data jest więc nieprzypadkowa. Tego dnia na znak solidarności z osobami niepełnosprawnymi zakładamy kolorowe skarpetki. Oto zdjęcia uczniów, którzy zapoznali się z problemem osób niepełnosprawnych i jako symbol łączności z nimi opublikowali efekty swoich modowych szaleństw:
Dzień Osób z Zespołem Downa.
Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe 2020/2021
Uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowym na etapie szkolnym: z języka polskiego, matematyki, chemii, fizyki, biologii, których rokrocznie organizatorem są Kuratoria Oświaty. W związku ze stanem epidemicznym Łódzki Kurator Oświaty podjął decyzję o zorganizowaniu wszystkich etapów w macierzystych szkołach. Do etapu rejonowego z języka polskiego zakwalifikowali się: Wiktoria Kuchta, Marta Smolarek, Bartosz Karwat i Hubert Zdun z klasy VIII.
Gratulujemy i zachęcamy do podejmowania wyzwań, bo jeśli w swoje działania wkładamy maksimum umiejętności, to jesteśmy skazani na sukces. Czego wszystkim, szczególnie ósmoklasistom, życzymy.
Anna Ferdzyn
Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Infolinia stanowi wsparcie i pomoc w sytuacjach kryzysowych, które narastają wśród wielu młodych osób w okresie pandemii. Telefon (726 611 611) i czat (prowadzony w aplikacji Snapchat i Messenger - pogadajmytutaj) obsługiwane są przez 7 specjalistów pedagogów, psychologów, interwentów kryzysowych i terapeutów, posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.Z Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania mogą korzystać dzieci i młodzież z województwa łódzkiego oraz ich rodzice i opiekunowie. Interwencje prowadzone są w takich sytuacjach jak: obniżenie nastroju, stres, kryzysy emocjonalne, nagromadzenie negatywnych myśli czy konflikty, a także związanych bezpośrednio z zagrożeniem zdrowia lub życia: myśli i plany samobójcze, zachowania autoagresywne, autodestrukcyjne, ryzykowne (związane z nadużywaniem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych) oraz wystąpienie przemocy w rodzinie.
Plan zajęć – nauczanie zdalne klasy I - III
Od 20 marca wszyscy wracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołach:
Plan zajęć dla uczniów klas I-III obowiązuje od 22. 03. 2021 r. i pobieramy poniżej:
----->>>> zdalne_1__3_od_marca(2).pdf
W planie uwzględniono lekcje on-line (Microsoft Teams) i zajęcia zdalne prowadzone przez dziennik elektroniczny Librus - Wiadomości lub Prace domowe.
„Być kobietą, być kobietą…”
Z okazji Dnia Kobiet, który w tym roku przyszło nam świętować na odległość ze względu na naukę zdalną, chłopcy z klasy IVa przygotowali program artystyczny, ujawniając swoje zdolności aktorskie i muzyczne. Podczas spotkań online z wychowawcą i nauczycielami, zaprezentowali tematyczne wierszyki, piosenki i etiudy teatralne, po raz kolejny udowadniając, że „świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów”. Aby umilić to święto wszystkim dziewczynkom i Pani wychowawczyni, chłopcy specjalnie na tę okazję, przygotowali z pomocą rodziców imienne różowe koszulki i obdarowali nimi koleżanki z klasy oraz Panią Iwonę Kuch. Dziękujemy zaangażowanym uczniom za ich kreatywność! Szkoda tylko, że Dzień Kobiet jest raz w roku…
Konkurs plastyczny na PALMĘ WIELKANOCNĄ
Przyłączamy się do popularyzowania oraz kultywowania tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Okresem Wielkanocy.
Organizatorem Konkursu na Palmę Wielkanocną jest Makowskie Centrum Kultury, Parafia św. Wojciecha w Makowie, Gmina Maków, Grupa Miłosierdzia Parafii Maków, Rada Duszpasterska Parafii Maków.
----->>>> Regulamin_konkursu_na_palme.pdfII. CELE KONKURSU
1. Popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Okresem Wielkanocy.
2. Pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej.
3. Stworzenie okazji do zaprezentowania przez dzieci i młodzież własnych pomysłów i technik wykonania palm wielkanocnych oraz form jej zdobienia.
4. Rozbudzanie inwencji twórczej.
5. Przekaz wartości i tradycji w rodzinie.
6. Integracja społeczności lokalnej.
III. WARUNKI UDZIAŁU
1. Palmy mogą być wykonane samodzielnie, bądź z pomocą rodziców i rodzeństwa.
Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną palmę.
2. Palma zgłoszona do konkursu powinna mieć minimum 100 cm (1 metr) wysokości.
3. Warunkiem udziału w konkursie jest prezentacja palmy w kościele św. Wojciecha w Makowie, podczas procesji z palmami w Niedzielę Palmową 28 marca o godz. 12.00 (gromadzimy się przed kościołem o godz. 11.45)
4. Technika wykonania: materiały naturalne (np. bukszpan, bazie, suche kwiaty itp.), bibuła, krepina, wstążka, wydmuszki itp. z wykorzystaniem tradycyjnych form zdobniczych.
5. Do konkursu nie zostaną dopuszczone prace zawierające elementy niezgodne z Regulaminem, a w szczególności gotowe palmy wielkanocne.
6. Prace powinny być oznaczone twardą i czytelną metryczką, mocno przytwierdzoną do palmy, zawierającą następujące informacje:
-
Imię i nazwisko twórcy palmy;
-
Nazwę szkoły i klasę bądź adres domowy ( w przypadku młodzieży spoza szkół podstawowych)
7. Prace konkursowe muszą być pracami własnymi, wcześniej nie przedstawianymi na innych konkursach.
8. Do prac konkursowych dołączamy wypełnione oświadczenie i zgodę na przetwarzanie danych (druki do wypełnienia do odbioru w Bibliotece Gminnej i u katechetów).
9. Osoby biorące udział w konkursie powinny zgłosić chęć udziału w nim do katechetów.
Po wykonaniu palmy, najpóźniej do 24 marca do godz. 12.00, należy przesłać jej zdjęcie (z informacją o wysokości palmy) na jeden z podanych adresów:- wach.malgorzata@wp.pl
- lucynapokrop@op.pl
- annaczerwinska27@wp.pl
- jakub64@autograf.pl
10. Wstępne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 marca 2021 roku.
11. Ostateczne rozstrzygnięcie, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi w kościele parafialnym św. Wojciecha w Makowie w Niedzielę Palmową 28.03.2021 roku, po Mszy Św. o godz. 12.00.
12. Nagrodzone i wyróżnione palmy będą stanowiły dekorację w amfiteatrze makowskim.
IV. KRYTERIA I OCENA PRAC
Przy ocenie palm wielkanocnych Jury będzie brało pod uwagę:
• pomysłowość i inwencję twórczą uczestników konkursu,
• estetykę wykonania pracy,
• dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych.
V. NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
1. Powołane przez organizatorów jury przyzna nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach:
I KATEGORIA – uczniowie klas 0-IV
II KATEGORIA – uczniowie klas V-VIII oraz szkoły średnie
2. Dla zwycięzców (I, II i III miejsce) i osób wyróżnionych zostaną ufundowane nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy otrzymają nagrody pocieszenia.
3. Dodatkowo przewidziane są nagrody specjalne dla uczestników, którzy wykonają największe palmy.
VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Szczegółowe informacje o konkursie można uzyskać u katechetów.
2. W związku z panującą pandemią zastrzega się możliwość wprowadzenia zmian do regulaminu.
3. Udział w konkursie jest jednoznaczny z zaakceptowaniem powyższego Regulaminu.
-
Zapraszamy do udziału w konkursie
„Grzecznym być, maniery mieć – Savoir vivre – wystarczy chcieć!”
W dniu 24 lutego reprezentacje uczniów z klas I – III wzięły udział w konkursie wiedzy o Savoir vivre w ramach programu „Szkoła dobrego wychowania”. Organizatorem konkursu był Samorząd Szkolny. Dzieci tak dobrze radziły sobie we wszystkich zadaniach, że wywalczyły ex aequo dwa pierwsze i dwa trzecie miejsca.
I miejsce Klasa 3A: Lena Borowska, Anna Ambroziak
I miejsce Klasa 3B: Igor Brzozowski, Julian Sitkiewicz
II miejsce Klasa 1A: Jan Bojke, Witold WochIII miejsce Klasa 2A: Agata Stań, Maciej Starzec
III miejsce Klasa 1 B: Stanisław Domiza, Nadia Piechut
IV miejsce Klasa 2B: Nikola Grotkowska, Zofia WachUczniowie w dwóch grupach A i B kolejno rozwiązywali przygotowane dla nich cztery zadania konkursowe.
Zadanie pierwsze polegało na rozwiązaniu krzyżówki. Pytania zakodowane były w kodach QR, które dzieci musiały najpierw odkodować za pomocą aplikacji Scaner QR. Hasło brzmiało KULTURALNY JA.
Zadanie drugie „W Restauracji” polegało na odpowiednim ułożeniu napisów pod rysunkami z zastawą. Dzieci przez 30s przyglądały się planszy z poprawnymi odpowiedziami, następnie samodzielnie układały podpisy.
Zadanie trzecie „Nakryj do stołu” dotyczyło odpowiedniego ułożenia sztućców na stole. Podobnie, jak w zadaniu poprzednim uczniowie mieli 30s na zapamiętanie ułożenia na planszy.
Ostatnie, czwarte zadanie polegało na wysłuchaniu wiersza Jana Brzechwy „Kwoka” i wypełnieniu przygotowanych z pytaniami kart pracy.
Za swoje zmagania uczniowie otrzymali dyplomy i słodycze. Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!!!
Organizatorem konkursu byli opiekunowie SU: p. Monika Olejnik i p.Edyta Mazurek.
Galeria zdjęć z Konkursu wiedzy o Savoir vivre
- 3
Rekrutacja uczniów do klasy I
Zgodnie z Zarządzeniem nr 5/2021 Wójta Gminy Maków z dnia 28 stycznia 2021 r. w sprawie harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do szkół podstawowych na rok szkolny 2021/2022,a także kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół podstawowych oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów dyrektor Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Makowie informuje, że składanie wniosków o przyjęcie do szkoły wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów rekrutacyjnych w postepowaniu rekrutacyjnym odbędzie się od dnia 1 marca 2021 r. do dnia19 marca 2021 r. oraz w postepowaniu uzupełniającym od dnia 1 czerwca 2021 r.do dnia 14 czerwca 2021 r.
Wnioski o przyjęcie dziecka do szkoły można pobrać w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej szkoły.
WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DO_SZKOLY_(2).odtWNIOSEK_O_PRZYJECIE_DO_SZKOLY(2).pdf
Kolejne zadania zrealizowane w programie Szkoła Dobrego Wychowania
Na przełomie stycznia i lutego wychowawcy klas I-VIII przeprowadzili z uczniami pogadankę na temat dobrego i złego wpływu środowiska na wychowanie i zachowanie młodego człowieka. Zadaniem uczniów było wykonanie prac plastycznych lub pisemnych według harmonogramu:
- klasy I-IV – praca plastyczna na temat: „Stroje na różne okazje”,
Szkoła Dobrego Wychowania
- klasy V-VI – nakrycie stołu na okazje okolicznościowe ( imieniny, urodziny, święta),
Szkoła Dobrego Wychowania
- klasy VII-VIII – hasła grzecznościowe ( zwroty grzecznościowe, rymowanki)
"Jestem życzliwa dla każdego dla małego i dużego mówię przepraszam i dziękuje przecież mnie nic to nie kosztuje." Gabrysia Szczechowska kl. VIIA
Szkoła Dobrego Wychowania
W lutym uczniowie klas I-III zaprezentowali klasowe inscenizacje na temat znajomości i stosowania zasad dobrego zachowania na co dzień w stosunku do osób dorosłych, starszych i rówieśników. Prezentowane scenki obejmowały następujące treści: ustępowanie miejsca w autobusie, przepuszczanie starszych w drzwiach, pomoc podczas wchodzenia po schodach, zapobieganie przemocy i agresji wśród rówieśników.
„Takie Święto jest raz w roku, pełne uczuć i uroku”
Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności i życzliwości.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowano „pocztę walentynkową” dla klas 4-8. a dla klas 1-3 konkurs na Kartkę Walentynkową.
Konkurs walentynkowy w naszej szkole
Wyniki konkursu:
I MIEJSCE : Marta Niedźwiadek klasa 2b
II MIEJSCE: Natalia Rutkowska klasa 3b; Stanisław Walas klasa 2b
III MIEJSCE: Marika Jach klasa 3b; Antoni Milczarek klasa 3a
9.02 - Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Razem dla lepszego Internetu!”
Jak co roku w naszej szkole podejmujemy szereg działań w związku z kampanią Bezpieczny Internet. Uczniowie klas IV i V w formie kursu e-learningowego: "3..2..1.. Internet!" zapoznają się z różnymi formami zagrożeń internetowych: cyberprzemoc, kontakty z osobami poznanymi w Internecie, umieszczanie zdjęć, plagiat, nadmierne korzystanie z komputera i Internetu.
Tworzymy prace plastyczne: "Bezpieczny nie tylko w sieci", "Świat wirtualny bezpieczny dla mnie", zapoznajemy się z netykietą umieszczoną przez uczniów klas VI na ulotkach, tworzonych w celu promowania etyki zachowań w Internecie.
Uczniowie klas młodszych natomiast z gazetki na korytarzu szkolnym, zapoznają się z informacjami o historii Internetu i bezpiecznych zasadach poruszania się w wirtualnym świecie. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez p. psycholog szkolną Annę Krawczyk.
cyberprzemoc_wsrod_dzieci_i_mlodziezy_(7).pdf8
Nowy plan lekcji dla klas IV-VIII
Konkurs „Szkolne Przygody Gang Fajniaków”
Troska o środowisko naturalne jest bardzo ważna. Wierzymy, że dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat. Dlatego klasa IIa razem z „Fajniakami” poznawała magię natury, uczuła się wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko każdego dnia. Podczas lekcji z Fajniakami uczniowie klasy IIa rozwijali swoją kreatywność oraz eksperymentowali. Swoją wiedzę oraz umiejętność przedstawili na pracach plastycznych które zostały docenione przez organizatorów konkursu. Klasa IIa zastała wyróżniona w żywiole wody.
10
Jem świadomie - szkolny konkurs plastyczny
- 8
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie