Majowe święta kojarzą się wszystkim z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. Konstytucję majową uchwalono w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. W naszej szkole rocznicę tę uczciliśmy dnia 28 kwietnia. Uczniowie klas: IIa i II b pod opieką swoich wychowawczyń: Anny Sumińskiej i Beaty Domizy przygotowali z tej okazji uroczysty apel. Recytując wiersze oraz śpiewając pieśni patriotyczne przypomnieli społeczności szkolnej atmosferę tamtych czasów. Po wysłuchaniu części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Jolanta Szeliga. W swoim wystąpieniu podziękowała za przygotowanie apelu, przeprowadziła również rozmowę z uczniami na temat rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz nadchodzących świąt państwowych: 1 maja – Święta Pracy i 2 maja – Dnia Flagi Rzeczypospolitej. Dziękujemy za pełne wzruszenia chwile.
Witaj Maj, Trzeci Maj...
- 8
Zaelektryzowani z wizytą w naszej szkole
Dnia 27.04. br. w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja pt. "Poczuj chemię do fizyki" prowadzona przez grupę Zaelektryzowani. Chemia i fizyka to nie tylko reguły książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może przydać się nam w życiu codziennym. Celem pokazu było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły. W programie znalazły się zabawy z gazami (ciekły azot, hel, metan), ale również ciekawe zjawiska z fizyki (ciśnienie w próżni). Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu, zwłaszcza ten w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika, z jednoczesnym powtarzaniem zdania i śpiewaniem fragmentu piosenki – ,,zmiana głosu”. Różne rekwizyty i substancje sprawiły, że czuliśmy się jak w prawdziwym laboratorium.
34
Dzień Ziemi
W poniedziałek 24 kwietnia br. uczniowie klasy 5b i 8a zaprezentowali część artystyczną związaną z obchodami Dnia Ziemi. Recytując wiersze i śpiewając piosenki zwrócili uwagę na potrzebę ochrony środowiska, ponieważ Ziemię mamy tylko jedną i ważne jest, aby zachować ją dla nas i następnych pokoleń. Ekologiczne przesłanki ochrony naszej planety przedstawili uczniowie pod kierunkiem p. W. Żelaźnickiego.
4
,,Łączą nas drzewa’’
Uczniowie z naszej szkoły zawsze chętnie biorą udział w różnych akcjach mających na celu ochronę środowiska. Pierwszy dzień wiosny to także Międzynarodowy Dzień Lasów. Tego dnia wystartowała również ogólnopolska kampania „Łączą nas drzewa”. Akcja ma skoncentrować uwagę Polaków na roli drzew w przyrodzie. 21 kwietnia 2023 roku członkowie Szkolnego Koła LOP wraz z jego opiekunem p. I. Kuch włączyli się do ogólnopolskiej akcji ,, Łączą nas drzewa’’ i w Nadleśnictwie Skierniewice posadzili wiele sadzonek drzew. Przedstawiciele Nadleśnictwa Skierniewice dokładnie zapoznali uczniów z właściwym sposobem sadzenia drzew w lesie, przygotowali dla wszystkich biorących udział w akcji poczęstunek i przekazali im przyrodnicze przewodniki, biuletyny i inne ciekawe pamiątki.
4
Najłatwiej zapamiętać działając...
Uczniowie klasy 5a na nietypowej lekcji języka polskiego prezentowali całą plejadę bogów greckich z atrybutami i w charakterystycznych dla nich strojach. Przybyli prosto z Olimpu pod kierunkiem p. R. Wójcik.
2
SUKCESY NASZYCH PRZYRODNIKÓW
Członkowie Szkolnego Koła LOP pod kierunkiem p. Iwony Kuch po raz kolejny odnieśli sukces w Ogólnopolskim Konkursie ,, Mój las’’. Konkurs przebiega w dwóch etapach: I etap na szczeblu regionalnym, II etap na szczeblu centralnym. W tym roku w XXXVI edycji tego konkursu zadaniem uczestników było wykonanie pracy opisowej wzbogaconej rysunkami, fotografiami lub szkicami na temat: „Leśna spiżarnia – jak z niej korzystać?”- II kategoria wiekowa – kl. IV-VI oraz „Drewno – czy jest nam potrzebne?”- III kategoria wiekowa- kl. VII-VIII. W swoich pracach uczniowie wykazali się nie tylko dużą wiedzą, ale również kreatywnością i zdolnościami plastycznymi. Ich prace były wyjątkowe pod względem treści i formy, co zaowocowało wysokimi lokatami.
Zwycięscy w konkursach przyrodniczych
W pierwszym etapie tego konkursu I miejsce zajęli: Helena Lipińska z kl. IV b oraz Kacper Milczarek z kl. VIII a. Ich prace zostały wytypowane do eliminacji krajowych.
Wyniki pozostałych uczniów :
II miejsce: uczennice kl. V a-Zuzanna Szadkowska, Kaja Kowalczyk, Natalia Rutkowska
III miejsce : Julia Machaj kl. IV a oraz Mieszko Mostowski kl. V a.
Wysokie lokaty uczniowie zajęli także w XVII EDYCJI OKRĘGOWEGO KONKURSU ,,FOTONATURA’’ 2022 pt: ,,Czar torfowisk i mokradeł’’.
I miejsce Barbara Korbeń kl. VII
III miejsce Kaja Kowalczyk kl. V b
Wyróżnienie: Zuzanna Szadkowska kl. V b oraz Wiktor Pyrek kl. VI a
Gratulujemy opiekunowi oraz wszystkim zwycięzcom
Teatr Jednego Wiersza i prezentacja uczniów klasy VIB
Tuż przed Świętami uczniowie klasy VIb pod kierunkiem p. Renaty Wójcik pokazali nam niecodzienną interpretację wiersza "Do kaznodziei" naszego patrona ks. J. Twardowskiego. Nagle ten czas oczekiwania na święta i nasze do nich przygotowania, wzbudziły w nas refleksję, może nie od razu, może niekoniecznie w trakcie spektaklu, ale może nasunie się ona w zaciszu domowym podczas Świąt. Czego wszystkim życzymy. Spokoju, zdrowia, radości, dobrych uczynków i miłości oraz nadziei na lepsze jutro.
6
"Do kaznodziei" ksiądz Jan Twardowski
Na rekolekcjach nie strasz śmiercią
bo po co
Za oknami bór pachnie żywicą,
pszczoły z pasiek się złocą
w abecadłach dzieci oczy mrużą.
Nie dręcz babek, dziadków czcigodnych,
oblubieniec w kapeluszach modnych
rozmodlonych przed poślubną podróżą
Mów o częstej komunii z Chrystusem
złotych sercach bijących w ukryciu,
z katechizmu o cnotach najprościej,
i że grzechy przeciwko nadziei
są tak ciężkie jak przeciw miłości.
Nie o śmierci mów z ambony o życiu
O żonie szukającej z lampą w ręku
igły zagubionej w ciemny wieczór,
żeby mąż nie miał skarpet podartych
wczesnej wiosny na piętach nie czuł.
Jak najwięcej o dobrych uczynkach,
o gościnnych domach, poświęceniu,
o Jezusie na naszych ołtarzach
tak samotnym w każdym Podniesieniu.
I błogosław kaznodziejską dłonią
babciom, starcom, młodzieńcom i pannom
wszystkim dzieciom, co się w berka gonią,
zimą tęskniąc za łyżwami i sanną.
Dzień apelowy i galowy
Podsumowania marcowych wydarzeń szkolnych dokonali uczniowie z klasy Vb.
Przedstawiono również zwycięsców konkursów szkolnych i międzyszkolnych. Wręczono nagrody uczniom, którzy wykonali "Biedronki" na Dzień Patrona.
3
Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej dla ósmoklasistów
We wtorek, 4 kwietnia, uczniowie klas ósmych, w ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa, wzięli udział w zajęciach z pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził pan Paweł Starzec, przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach. Serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi za poświęcony czas oraz dużą dawkę wiedzy!
2
Warsztaty robienia palm wielkanocnych
1 kwietnia wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w warsztatach robienia palm wielkanocnych. Zajęcia zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Hospicjum im. Anny Olszewskiej w Skierniewicach. Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni. Wolontariat reprezentowali uczniowie: Adam Szychowski, Wojciech Korbeń, Kacper Mikulski i Filip Warulik.
Konkursowe palmy wielkanocne
- 1
WYNIKI KONKURSU NA PALMĘ WIELKANOCNĄ
W niedzielę 2 kwietnia 2023 roku w kościele św. Wojciecha w Makowie odbyło się podsumowanie Konkursu na PALMĘ WIELKANOCNĄ. Organizatorami konkursu byli: Parafia św. Wojciecha w Makowie, Gmina Maków, Makowskie Centrum Kultury, Grupa Miłosierdzia i Rada Duszpasterska Parafii Maków.
Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Maków i Parafii św. Wojciecha w Makowie. Celem konkursu było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Okresem Wielkanocnym.
Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 7 uczniów z klas I-IV.
Jury przyznało nagrody główne oraz wyróżnienia.
Nagrodę za zajęcie I miejsca przyznano ex aequo :
- Miłoszowi Rosińskiemu uczniowi kl. III b
- Karolowi Rosińskiemu uczniowi kl. I b
III miejsce zajęły ex aequo :
- Maria Seliga uczennica kl. III a
- Wiktoria Jędrocha uczennica kl. I a
Wyróżnienia otrzymali:
- Natalia Wójcik uczennica klasy I b
- Błażej Wysocki uczeń klasy I a.
Nagrodę specjalną ufundowaną przez Wójta Gminy Maków, pana Jerzego Stankiewicza otrzymała:
- Maja Milczarek uczennica klasy IV b
Fundatorami nagród byli: Makowskie Centrum Kultury, Wójt Gminy Maków pan Jerzy Stankiewicz, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Makowie - ksiądz Tadeusz Jaros, wikariusz Parafii św. Wojciecha w Makowie - ksiądz Adam Łukaszewicz, Rada Duszpasterska Parafii i Grupa Miłosierdzia.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie