W dniach od 14 marca do 18 marca w naszej szkole realizowaliśmy wirtualne mobilności w ramach programu Erasmus+. Niestety ze względu na obecną sytuację pandemiczną nie był możliwy przyjazd naszych partnerów do Makowa, jednak poradziliśmy sobie realizując założenia programu w formie zdalnej. Każdego dnia łączyliśmy się ze szkołami w Bułgarii, Portugalii, Grecji, Rumunii oraz Turcji ukazując zwyczaje i tradycje związane ze świętami wiosennymi.
Zaczęliśmy w poniedziałek od części oficjalnej, następnie każdy z partnerów przedstawił prezentację multimedialną o świętach wiosennych, tradycjach oraz sposobie świętowania w swoim kraju. Nasi partnerzy mieli również możliwość poznania tradycyjnych polskich potraw dzięki naszym uczniom, którzy nagrali przygotowywanie smakołyków wraz z instrukcją w języku angielskim.
We wtorek postawiliśmy na aktywny poranek, podczas którego uczniowie naszej szkoły oraz szkół partnerskich prezentowali tańce narodowe, których następnie nawzajem próbowaliśmy się nauczyć. Tego samego dnia, we wcześniej wylosowanych parach tworzyliśmy plakaty ukazujące różnice i podobieństwa w sposobie spędzania świąt wiosennych.
Środa to warsztaty plastyczne, na których Pani Bożena Szmigler z naszej szkoły filialnej w Świętem pokazywała jak stworzyć dekoracje wielkanocne takie jak koszyki, kwiatki czy zdobione jajka.
Czwartek rozpoczął się od prezentacji naszych narodowych strojów ludowych oraz pokazu mody. Następnie uczniowie mieli chwilkę na bliższe poznanie się dzięki lodołamaczom, a później zapoznali się z folklorem łowickim, oglądając prezentację z warsztatów haftu przeprowadzonych przez twórczynię ludową, Panią Mariannę Madanowską. Na koniec, wszystkie kraje przygotowywały lapbooki dotyczące symboli świąt wiosennych.
Piątek jako ostatni dzień naszych wirtualnych mobilności upłynął na podziękowaniach oraz uroczystym okazaniu certyfikatów, które zostaną wręczone naszym partnerom już podczas wyjazdu do Portugalii w maju. Uczniowie i nauczyciele ze wszystkich krajów mieli okazję przekazać kilka słów pozdrowienia oraz podziękowania za wspólnie spędzony czas. Na koniec został przedstawiony teatr cieni przygotowany przez Panią Renatę Wójcik oraz klasę 7B, który wywołał niemałe wzruszenie zarówno wśród nas jak i naszych partnerów.
Czas spędzony na spotkaniach zdalnych upłynął nam niesamowicie szybko. Nasi uczniowie mieli szansę poznać inne kultury, poznać sposób w jaki inne kraje spędzają i obchodzą święta wiosenne i zaprezentować samych siebie na arenie międzynarodowej. Jak sami uczniowie powiedzieli: „To był wspaniały tydzień, podczas którego nie tylko świetnie się bawiliśmy, ale również poznaliśmy kulturę innych państw oraz polepszyliśmy nasze umiejętności językowe”.
Międzynarodowe wirtualne spotkanie projektowe w Polsce koordynowały: p. I. Kijo, M. Stań, K. Bartoszuk, M. Olejnik, E. Mazurek.
Uczniowie, którzy uczestniczyli w działaniach projektu Erasmus+ i wykazali się ogromnym zaangażowaniem:
Klasa VIIIa: Zofia Antoniak, Dominika Wawrzyn, Karol Sasim, Wiktor Gałązka, Kacper Gradowski
Klasa VIIIb: Amelia Piechut, Weronika Zarębska, Szymon Bakalarski
Klasa VIIa: Zuzanna Maszkowska, Michał Bakalarz
Klasa VIIb: Barbara Starzec, Oliwia Rutkowska, Aleksandra Barańska, Julia Sałkowska, Wojciech Korbeń, Filip Warulik, Kacper Mikulski
Klasa VI: Łucja Warulik, Jakub Jach, Aleksander Sałkowski
Gratulujemy wszystkim uczniom udziału w projekcie!
Przed nami wyjazdy do krajów partnerskich, z których najbliższy do Portugalii odbędzie się w dniach 8-14 maja, potem do Rumunii 29 maja – 4 czerwca i do Turcji 13 – 17 czerwca.
12 najbardziej zaangażowanych uczniów będzie uczestniczyło w wyjazdach i spotka się z rówieśnikami z krajów partnerskich.