Dzień 11 listopada - to dla Polski symbol walki o wolność, znak wiary i zwycięstwa. Z tej okazji 7 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, w której udział wzięli uczniowie klas I-III. Program artystyczny pt.„Jesteśmy Polką i Polakiem” przygotowali uczniowie klasy IIIa pod kierunkiem wychowawczyni
p. Anny Lesiak. Uroczystość ubarwił śpiew pieśni patriotycznych przygotowany przez p. Beatę Domizę. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie wspólnie odśpiewali hymn państwowy.
Wydarzenia
Jesteśmy Polką i Polakiem
Zrozumieć "Pana Tadeusza" na deskach Teatru Małego w Łodzi
Uczniowie klas ósmych wybrali się na wycieczkę, by zrozumieć historię, która rozgrywała się na soplicowskim dworku na Litwie.
,,Pan Tadeusz" na deskach teatru wydawał nam się dobrym pomysłem ze względu na ciężką w zrozumieniu treść lektury, lecz mimo to wizja obejrzenia spektaklu wydawała nam się tak samo nudna, jak przeczytanie chociażby pierwszej strony epopei. Spodziewaliśmy się wielkiej sceny, jeszcze większej ilości dekoracji i rekwizytów oraz aktorów, którzy będą mówili w niejasnym dla nas języku, lecz gdy weszliśmy do sali teatralnej, zdziwiliśmy się. Malutka scena była otoczona z każdej strony krzesłami dla widzów, a na środku stał jedynie duży stół. Światła się zapałały i gasły, a osoby grające pojawiały się między nami niespodziewanie i szybko znikały. Dzięki tak bliskiemu kontaktowi z aktorami mogliśmy być jeszcze bardziej pochłonięci opowieścią, którą chcieli nam przekazać, a to wszystko wokół niepozornego stołu, który wydawał się równie zaangażowany jak cała obsada teatralna. Zaintrygowała nas ciekawa formuła przedstawienia, brawurowa gra aktorów. Scenografia była bardzo uboga i ograniczała się do minimum, kostiumy skromne, ale w pełni oddawały charakter epoki, w której akcja miała miejsce. Z mojej perspektywy, jak i perspektywy moich kolegów z klasy zrozumienie ,,Pana Tadeusza" nie jest wcale takie trudne, a wizyta w teatrze była naprawdę udana. Nie dało się zasnąć!! Polecam! Autor recenzji - Nikola Bakalarska uczennica klasy 8a
11 listopada w klasach I-III
- 1
„Inspiracje muzyczne Stasia Moniuszki”
Dnia 17 października odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Inspiracje muzyczne Stasia Moniuszki”. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do tekstów zaczerpniętych z książki Wandy Chotomskiej pt.,,Muzyka Pana Moniuszki”. Komisja konkursowa dokonała oceny biorąc pod uwagę zgodność z tematem, samodzielność, a przede wszystkim walory artystyczne oraz estetyczne.
I miejsce zdobyła Maria Antoniak
III miejsce - Franciszek Seliga
Wyróżnienia otrzymali : Maja Korbeń, Łucja Bakiera oraz Antoni Greta. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, dyplomy oraz słodki upominek. Gratulujemy!
"Czytamy razem i uczymy się o zdrowym odżywianiu"
W dniu 6.11.2019r. w kl. Ib odbyły się zajęcia otwarte przygotowane przez p. Agatę Szczechowską. Tematem zajęć było "Czytamy razem i uczymy się o zdrowym odżywianiu". W zajęciach uczestniczyli zaproszeni rodzice wraz z Panią dyrektor. Dzieci oraz wychowawca klasy przygotowali krótką inscenizację pt. "Baśń o królewnie Alince i rycerzu Witaminku". W udoskonaleniu zajęć nie mogło zabraknąć pomocy Pani dyrektor i rodziców, którzy chętnie wzięli udział w czytaniu informacji na temat żywienia. Wspólnie ustaliliśmy, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne w naszym życiu. Stworzyliśmy razem piramidę zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży. Dalszym zabawom towarzyszyły zagadki, a także fakty i mity o zdrowiu. Zakończeniem zajęć było przygotowanie smacznych i zdrowych przekąsek, soku ze świeżych warzyw i owoców oraz długo wyczekiwana degustacja.
Bezpieczni, bo odblaskowi uczniowie klas I-III
W naszej szkole 18 października 2019 roku odbyło się spotkanie z policjantem, w którym uczestniczyli uczniowie klas 1-3. Tematem spotkania było bezpieczeństwo na drodze. Policjant omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz przedstawił niektóre znaki drogowe. Przypomniał również o konieczności noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Uczniowie klas pierwszych otrzymali odblaskowe znaczki.
Zajęcia otwarte w kl. Ib
- 12
Ślubujemy być pilnym i wzorowym uczniem
W dniu 14.X.2019r. odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy I. W ten wyjątkowy dzień 28 uczniów złożyło przyrzeczenie przed panią dyrektor, p. wójtem i rodzicami. Zanim jeszcze dostąpiły tego zaszczytu musiały się solidnie napracować. Wspólnie ze swoimi wychowawczyniami: p. Agatą Szczechowską i p. Martyną Fronc przygotowały występ. Były wierszyki, piosenki i tańce oraz życzenia dla nauczycieli z okazji DEN. Pomimo tremy dzieci udowodniły, że są godne tytułu "ucznia klasy I"
Zdrowy wspólny posiłek i aktywne przerwy międzylekcyjne w klasach IV-VIII
Dnia 6 listopada br. obchodziliśmy w szkole Dzień Zdrowia. To coroczna już tradycja naszej społeczności. Za każdym razem towarzyszyła nam unikalna atmosfera. W tym roku złożyły się na nią: solidna dawka zdrowia w postaci wspólnego drugiego śniadania i emocje sportowe w postaci wspólnie zatańczonej zumby. Zabawę fitness poprowadziły uczennice 8b, a do przygotowania i skonsumowania śniadania :) włączyły się wszystkie klasy. Program imprezy wzbogaciliśmy o ciekawostki zdrowotne, którymi uczennice klasy 8a "częstowały" uczestników wydarzenia. Było więc smacznie, wesoło i kolorowo!
Świętujemy Dzień Edukacji Narodowej
"Jakże nie płonąć w podzięce? Za światło, co się rozszerza, za dar najpiękniejszy - za wiedzę!" /Konstanty I. Gałczyński/.
14 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, zwany też Dniem Nauczyciela. Starsi uczniowie uczestniczyli w uroczystej akademii pełnej muzyki i poezji. Zaprezentowali także krótką historię tego święta oraz złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia. Opiekunem uroczystości była pani Małgorzata Korbeń. Akademia przygotowana została przy współudziale nauczyciela muzyki pani Beaty Domizy oraz pod patronatem samorządu i jego opiekuna. Następnie odbyły się spotkania z wychowawcami. Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w uroczystym pasowaniu pierwszoklasistów. Autor tekstu: Kinga Korbeń - uczennica klasy VIIIa
Uczniowie klasy Va wzorowo przygotowali zdrowe śniadanie
Byli również obecni zaproszeni goście: p.Jolanta Zarzycka - Karda – dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego w Makowie, p. Maria Krawczyk - sekretarz Urzędu Gminy w Makowie, p. Jolanta Szeliga - dyrektor szkoły, p. Marlena Milczarek - przewodnicząca Rady Rodziców.
5
Zajęcia otwarte z cyklu "Czytamy razem" w klasie IIb
"Beczka, rzeczka, kaczy kuper- czytanie jest super" oraz pasowanie na czytelnika naszej szkolnej biblioteki.
Zajęcia odbyły się dnia 9.10.2019 r z udziałem p. dyrektor Jolanty Szeligi oraz rodziców. Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny. Do wspólnego czytania książki pt. "Czytanie jest super" włączyli się rodzice. Uczniowie złożyli ślubowanie i zostali pasowani na czytelników przez p. dyrektor szkoły. Zajęcia przeprowadziły - p. Beata Domiza i p. Anna Pająk.
Dzień Zdrowia w klasach IV-VIII
- 202
Dzień galowo - apelowy w klasach I-III
W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy odbył się w klasach I – III dzień apelowo – galowy. Apel rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu naszej szkoły. Dni apelowo – galowe odbywać się będą według harmonogramu i będą przygotowywane przez kolejne klasy. Pierwszy apel przygotowali uczniowie klasy IIIa pod kierunkiem wychowawcy: Anny Lesiak.
Zabawa fitness podczas przerw międzylekcyjnych
Dzień apelowy poprowadziły uczennice klasy VIIIa
Zaczynając od odśpiewania hymnu szkoły i przypomnienia jesiennego nastroju recytacją wiersza Leopolda Staffa "O jesieni, jesieni", uczennice klasy VIIIa przypomniały wrześniowe uroczystości i wydarzenia, osiągnięcia sportowe uczniów oraz zmiany w regulaminie szkoły. Nastąpiła również prezentacja uczniów z poszczególnych klas, którzy zdobyli tytuł Experta Tabliczki Mnożenia.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole
4 października 2019 roku aktywnie braliśmy udział w obchodach IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Tradycją tego dnia, również w naszej szkole, jest odpytywanie z tabliczki mnożenia przez Patrole egzaminacyjne z klas IV-V, zgodnie z maksymą święta: "Młodsi pytają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Ekspertem mogła zostać osoba, która bezbłędnie odpowiedziała na wszystkie przykłady pytań. Uczniowie z klas ósmych, aby otrzymać tytuł Experta TM musieli zdać egzamin pisemny. Dzięki obchodom tego święta wszyscy przypominamy sobie tabliczkę mnożenia w przyjemny, niekonwencjonalny sposób. Tabliczka mnożenia jest nam potrzebna, ponieważ ułatwia nam codzienne życie. Na tablicach informacyjnych zostały zawieszone plakaty, promujące tabliczkę mnożenia, a więc ciekawostki oraz wierszyki wskazujące, jak szybko zapamiętać różne sposoby na mnożenie. To święto jest dla wielu uczniów, okazją do nadrobienia tabliczkowych zaległości po wakacjach. Za rok ponownie przyłączymy się do akcji, bo najlepsza jest nauka przez zabawę. Autor tekstu: Sandra Adamczyk - uczennica klasy VIIIa
Demokratyczne wybory zarządu Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły
Po wrześniowej kampanii wyborczej odbyły się powszechne, równe oraz tajne wybory wyłaniające władze samorządu uczniowskiego. Ponieważ zarząd, jako jedyny wykonawczy przedstawiciel samorządu uczniów, musi być sprawną i energiczną reprezentacją, dlatego wszyscy kandydaci dokonali prezentacji swoich pomysłów i umiejętności, by w naszej szkole wszystkim żyło się jeszcze lepiej, przyjaźniej, wesoło i bezpiecznie. Następnie podczas debaty uczniowie zadając pytania, dyskutowali nad przedstawionymi propozycjami. Wyniki głosowania: Oliwia Rosińska /uczennica klasy VIIIb/ - przewodnicząca SU, Zuzanna Zarębska /uczennica klasy VIIIa/ - z-ca przewodniczącej, Szymon Smolarek /uczeń klasy VII/, Maja Przybysz /uczennica klasy VIb/, Michał Bakalarz /uczeń klasy Va/, Zuzanna Maszkowska /uczennica klasy Va/. Gratulujemy
26 września Europejski Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków w naszej szkole
- 95
Był to dzień, który spędziliśmy w szkole w sposób bardzo interesujący, pełen atrakcji i z dużą dozą wiedzy, zakończony degustacją potraw europejskich i integracyjnym tańcem przyjaźni. Przygotowania trwały przez cały tydzień. Dziękujemy rodzicom za pomoc i liczny udział. Na wystawach mogliśmy podziwiać:
- plakaty prezentujące kraje: Bułgaria, Grecja, Portugalia, Turcja, Rumunia, Anglia, Niemcy, Włochy;
- plakaty z ciekawostkami na temat języków europejskich (ukazanie podobieństw z językiem polskim);
- plakaty promujące naukę języków obcych;
- prezentacje promujące naukę języków obcych;
- filmy i scenki przedstawiające wybrane wyrażenie (powitanie, pożegnanie, ‘kocham cię’, liczby 1-10) w różnych językach europejskich;
Odbył się konkurs na najciekawsze przebranie europejskie oraz konkurs z kodami QR z zadaniami w języku angielskim i niemieckim. Był to konkurs indywidualny, w którym każdy uczeń korzystając z telefonu rozkodował zadania umieszczone w różnych miejscach w szkole.
Zorganizowano bufety z daniami (przekąskami) kuchni europejskiej. W to zadanie włączyli się rodzice uczniów. Wszystkie dania podczas degustacji okazały się wyśmienite.
Podczas jednej z przerw międzylekcyjnych wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zatańczyli europejski taniec przyjaźni – Belgijkę, a o godz. 9.50 i 12.45 podczas przerw komunikowaliśmy się tylko w języku angielskim.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności