II miejsce na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki w Językach Obcych zdobyła Oliwia Rosińska - uczennica klasy VIIIb, a wyróżnienie Patrycja Malesa - uczennica klasy VIIIa. Gratulujemy
II miejsce na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki w Językach Obcych zdobyła Oliwia Rosińska - uczennica klasy VIIIb, a wyróżnienie Patrycja Malesa - uczennica klasy VIIIa. Gratulujemy
Dnia 22 listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się Kiermasz Książek Nowych, w którym wzięli udział uczniowie klas I - III. Kiermasz cieszył się dużą popularnością. Uczniowie po atrakcyjnych cenach mogli wzbogacić swoje domowe biblioteczki. Tematyka książek była bardzo zróżnicowana – od bajeczek i baśni do czytania i kolorowania, po książki popularno-naukowe i słowniki. Organizacją kiermaszu zajęła się p. A. Pająk - nauczyciel bibliotekarz.
Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał w roku 1902 i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Również u nas w szkole moda na misie nie przemija. Przyjaciel i powiernik największych sekretów zagościł w ławach szkolnych 25 listopada, towarzysząc tym małym i dużym uczniom. Spowodował, że buzie dzieci były uśmiechnięte a ich poczucie bliskości i bezpieczeństwa jeszcze bardziej zaspokojone. To święto tak spodobało się uczniom i misiom, że niektóre z nich jeszcze do dziś wyglądają z plecaków.
Zgodnie z programem "Razem po zdowie", realizowanym w ramach Szkoły Promującej Zdrowie, uczniowie kl. IV – VIII uczestniczyli w konkursie plastycznym "Przyjazna szkoła". Wśród uczniów kl. IV, I miejsce zajęła: Łucja Warulik, Dawid Złotowski, II miejsce Gabriela Stań, III miejsce Hanna Wasiak. Wśród uczniów klas V-VI, I miejsce Magdalena Krupa, II miejsce Kacper Zarębski, III miejsce Kacper Milczarek, wśród uczniów kl. VII-VIII, I miejsce Patryk Kroc. Wyróżnieni uczniowie otrzymają pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy wygranej - p. I. Kuch - organizator konkursu.
Z okazji Dnia Papieskiego Weronika Ozimek - uczennica kl. VIIIb i Karol Sasim - uczeń klasy VIa wzięli udział w Konkursie Recytatorskim Poezji Chrześcijańskiej "Wstańcie! Chodźmy!" zorganizowanym w Łowiczu. Opiekunem konkursu był ks. Jakub Zakrzewski. Gratulujemy Weronice, bo zajęła III miejsce w tym konkursie.
Dzień odzyskania niepodległości celebrowaliśmy tradycyjnie i na sportowo.
12 listopada odbyła się „Sztafeta dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie wszystkich szkół podstawowych gminy Maków. Każda drużyna liczyła 8 osób i nazwana była imieniem słynnego polskiego lekkoatlety. Informacje o patronach drużyn zakodowane były w kodach QR. Po biegu odbył się pokaz sprzętu sportowego Spike ball w wykonaniu młodzieży z Dąbrowic pod okiem nauczyciela pana Gabriela Krawczyka. Uczniowie mieli możliwość podczas całej imprezy rozgrzać się ciepłą herbatą oraz posilić kiełbaską z grilla. Organizatorem imprezy był Urząd Gminy Maków, Dyrektor naszej szkoły pani Jolanta Szeliga oraz nauczyciele wychowania fizycznego – pani Monika Olejnik i pan Piotr Gradowski.
Dzień Zdrowego Śniadania w klasach I - III rozpoczęliśmy od pogadanek na temat roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Następnie zasiedliśmy do wspólnych „śniadaniowych stołów”. Znalazły się na nich: kolorowe kanapki, sałatki i soki owocowe oraz zdrowe przekąski w postaci ciasteczek owsianych i ciasta marchewkowego. W przygotowania tych zdrowych posiłków czynnie włączyli się rodzice oraz w klasie I a profesjonalny kucharz. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie w organizację zdrowego śniadania oraz pyszne posiłki. Na koniec wykonaliśmy plakaty o zdrowym stylu życia i zdrowym odżywianiu. Jesteśmy świadomi jak ważne dla naszego rozwoju jest właściwe odżywianie oraz jak dużą rolę pełni śniadanie w diecie każdego człowieka.
Co się wydarzy, gdy do klasy rozbrykanych pierwszoklasistów wpuścimy prawdziwego kucharza? Może powstanie bałagan i chaos… Może, ale nie w klasie „pierwszej A” i z kucharzem Bartłomiejem Froncem. To spotkanie zaowocowało pysznym i zdrowym drugim śniadaniem.
Pod okiem kucharza dzieci wyczarowały smaczne owocowo- warzywne szaszłyki i zobaczyły jak zrobić pyszne gofry. Poznali egzotycznie, nieznane, ale smaczne owoce. Dowiedziały się też, co warto jeść, by być zdrowym i co jest najlepsze na odżywcze drugie śniadanie. Podczas dnia zdrowego śniadania dzieci uczyły się nie tylko gotowania. Była to również lekcja matematyki, bo przecież mierzyły i dodawały składniki, oraz doskonała lekcja pracy zespołowej i dyscypliny, bo na koniec wszystko razem sprzątnęliśmy. Był to przede wszystkim czas na wspólne zasiadanie przy stole i rozmowę o tym, co jeść, a czego nie. Ponieważ kucharz opowiedział dzieciom, co jest zdrowe oraz pokazał egzotyczne, nieznane, ale smaczne owoce.
Zapraszamy serdecznie uczniów klas IV-VIII
do udziału w konkursie na prezentację multimedialną w języku angielskim przedstawiającą
nasz Kraj, Gminę i naszą Szkołę.
Prezentację należy przesłać na maila monika.stan@op.pl do wtorku 12.11.2019r.
M. Stań i I. Kijo
Jak co roku nasi uczniowie z dumą i wielką chęcią porządkują groby tych znanych i nieznanych żołnierzy.
Ksiądz Jan Twardowski w tomiku wierszy „Spóźnione kukanie” pisał:
Tak naprawdę ludzie nie odchodzą na zawsze. Dwa światy - żywych i umarłych - przenikają się i oddziałują na siebie. Nie ma umarłych, tylko ci, co odeszli...
Uczniowie klas trzecich odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Skierniewicach.
Wzięli udział w zajęciach warsztatowych z zakresu edukacji czytelniczo – medialnej pt. „Poznajemy Moją Małą Ojczyznę”. Zajęcia rozwijały wiedzę na temat historii regionu i wpłynęły na pielęgnowanie patriotyzmu lokalnego.
Od 13 września br. przez 10 tygodni do końca listopada br. realizowany jest w naszej szkole program ,,Umiem pływać” skierowany do dzieci klas II i III. Zakłada on przeprowadzenie 20 godzin zajęć nauki pływania, które realizowane są w piątki i soboty w 2 grupach piętnastoosobowych, W ramach projektu dzieci mają zapewnione bezpłatne wejście na basen, zajęcia z instruktorem, przejazd z Makowa do Skierniewic i powrót. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Łódzką Federację Sportu i Gminę Maków. Koordynatorem programu jest p. Wojciech Żelaźnicki.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Wiedzy pt. „Maków moja ojczyzna, moje miejsce na ziemi”. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o Gminie Maków oraz kształtowanie postaw patriotyzmu regionalnego.
Udział w konkursie zakończył się sukcesem naszych wychowanków, bowiem uplasowali się
na czołowych miejscach.
Karol Sasim – I miejsce
Magdalena Krupa – II miejsce
Dominika Wawrzyn – IV miejsce
Gratulujemy zwycięzcom!!!
Uczniów do konkursu przygotowała p. Anna Pająk
Zaprojektuj symbol graficzny, który będzie łatwo identyfikowany z tematem projektu Erasmus+ „ Interactive holiday calendar in Europe” oraz państwawmi uczestniczącymi w tym projecie – Bułgaria Polska, Grecja, Portugalia, Rumunia oraz Turcja.
Prace należy wykonać na komputerze i przynieść na płycie CD lub PENDRIVE. Praca w całości musi być własnym pomysłem!!! 5 najlepszych prac zostanie zaprezentowanych na platformie „eTwinning” i będzie miało szansę na zostanie oficjalnym logo całego projektu Erasmus+.Termin oddawania prac – 4 listopada 2019r. do koordynatorów projektu p. Moniki Stań oraz p. Izabeli Kijo. ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!!
8 listopada 2019r. wystrojeni w galowe stroje ozdobione kotylionami w narodowych barwach spotkaliśmy się na górnym korytarzu. A powodem była uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W jej trakcie cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy, po czym z wielką uwagą wysłuchaliśmy recytacji poezji patriotycznej wzbogaconej pieśniami batalistycznymi.
Chwile wzruszenia zawdzięczamy paniom: Lucynie Kubik i Beacie Domizie, które przygotowały apel i czuwały nad przebiegiem uroczystości. ”Dziś mamy wolny kraj, cieszmy się jego urokami, dbajmy o jego przyrodę, aby był piękny dla przyszłych pokoleń”. To słowa, które padły podczas piątkowego apelu. Warto o nich pamiętać nie tylko od święta, kiedy szumnie celebrujemy kolejne rocznice odzyskania wolności. Jesteśmy to winni naszym przodkom.
W dniu 23.X.2019r. odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej pod patronatem Wójta Gminy Maków. W konkursie uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół z terenu naszej gminy. Uczestnicy prezentowali pieśni w 3 kategoriach wiekowych i 3 kategoriach wykonawczych. Popisy uczestników oceniali muzycy z Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Makowie w składzie p. Marian Chmielewski, p. Ireneusz Foks oraz p. Piotr Gradowski. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom. Dziękujemy wszystkim nauczycielom za bardzo dobre przygotowanie swoich uczniów do konkursu. Laureaci otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez Urząd Gminy Maków. Nagrody uczestnikom wręczył Wójt Gminy Maków Jerzy Stankiewicz. Laureaci z naszej szkoły: I miejsce solista klasy 1 - 3 Marika Jach klasa 2 b, I miejsce zespół klasy 4-6 Barbara Starzec kl. 5 b, Zofia Czochrowska kl. 5a, Weronika Pąsko kl. 5a, III miejsce zespół klasy 1-3 Anna Lipińska kl. 1 a, Adrianna Wawrzyn kl. 1 a, Natalia Cierent kl. 1 b, Maja Milczarek kl. 1b, III miejsce solista klasy 4-6 Gabriela Szczechowska kl. 5 a, III miejsce solista klasy 7-8 Oliwia Rosińska kl. 8b, III miejsce zespół klasy 7-8 Maciej Łuczywek, Lena Szychowska, Marta Smolarek kl. 7. Wszystkim laureatom gratulujemy miejsca na podium. Organizator konkursu p. Beata Domiza
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage