Rok szkolny 2020/2021
-
Kontynuujemy program ,,Razem po zdrowie’’
Celem działań zawartych w programie na rok szkolny 2020/2021 jest wzmocnienie prawidłowych relacji rówieśniczych, ograniczenie zachowań negatywnych oraz rozwijanie umiejętności prowadzenia zdrowego stylu życia.
- Szkolny Konkurs "Jem świadomie"
- ZDROWE ODŻYWIANIE = MĄDRE ODŻYWIANIE - TO TWOJE DZIAŁANIE
Prawidłowe odżywianie ma znaczący wpływ na zdrowie, wzrost, harmonijny rozwój i dobre samopoczucie ucznia. Prawidłowa dieta ucznia jest punktem wyjścia do jego sukcesu. Należy o nią zadbać w szczególności, kiedy dziecko intensywnie się rozwija i potrzebuje energii, by sprostać codziennym szkolnym obowiązkom.
------>>>> Promocja_zdrowego_odzywiania.ppsx
Obejrzyj galerię zdjęć: uczniowie klas IV prezentują propozycję zdrowego śniadania i wiersze z tym związane.
- Promocja Zdrowia Psychicznego
Zdrowie psychiczne to ważny komponent życia każdego człowieka. Mając na uwadze wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, wychowanków naszej szkoły, staramy się niezmiennie od lat dbać także o kształtowanie tej sfery osobowości. Dlaczego? Bo dobra kondycja zdrowia psychicznego to zdolność właściwego funkcjonowania człowieka w sferze emocjonalnej i społecznej, to gwarancja poczucia równowagi, dobrego samopoczucia i szczęścia, a co za tym idzie sukcesu osobistego, zawodowego, a także sukcesu w działaniu na rzecz i dla dobra innych ludzi.
Cele naszych działań to:
- popularyzowanie wiedzy na temat rozwoju i dojrzewania młodych ludzi
- komunikowanie się z dziećmi i młodzieżą w sposób otwarty, przyjazny, życzliwy
- budowanie poczucia własnej wartości oraz wysokiej samooceny dzieci i młodzieży
- wzmacnianie zachowań pozytywnych opartych na życzliwej komunikacji i współpracy
- wstępne diagnozowanie problemów z zakresu zdrowia psychicznego
-
Zdrowie psychiczne to najważniejszy potencjał, w jaki może wyposażyć Was szkoła. To atut i umiejętności ofiarowane Wam na całe życie. To podstawa wszelkich dalszych poczynań związanych z Waszym rozwojem. Praca nad doskonaleniem tej sfery osobowości zaczyna się już od najmłodszych lat. W tym czasie bardzo ważne, bodaj najważniejsze, stają się relacje rówieśnicze.
Poniżej publikujemy Wam ciekawą prezentację, pokazującą, jak w prosty i nie wymagający poświęceń sposób budować dobre relacje koleżeńskie, jak dbać o ty, by nie trwały i co robić, by być lubianym w swoim środowisku.
Prezentację przygotowała dla Was pedagog szkolna- p. Paulina Jackiewicz
-------->>>>>> Relacje_w_klasie.odp
- Życzliwość i uśmiech
Wśród wielu działań podejmowanych dla realizacji tych celów znalazły się i takie, które szczególnie przypadły do gustu naszym wychowankom. Na przykład organizowany 21. listopada 2020 r. pod patronatem szkolnego Samorządu Uczniowskiego Wirtualny Dzień Życzliwości. W ramach tej akcji wszyscy chętni uczniowie podzielili się z innymi życzliwym pozdrowieniem, dedykacją, aforyzmem. Swoje przesłania wraz z wizerunkiem "szczęśliwego dziecka" uwiecznili na fotografiach. Galerię niektórych zdjęć zamieszczamy poniżej.
- Ograniczenie zachowań negatywnych
W czasie pandemii technologia jest jeszcze intensywniej obecna w życiu wielu rodzin. To doświadczenie może przynieść wiele zmian w kształtowaniu cyfrowych nawyków także w przyszłości.
Polecamy materiały promowane przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK w kampani edukacyjno-informacyjnej: „Nie zagub dziecka w sieci” dostępne pod tym hasłem w Internecie.
------>>>> Bezpieczenstwo_przede_wszystkim(2).pdf
- Dzień Osób z Zespołem Downa
21 marca to nie tylko początek wiosny, ale też obchodzony na całym świecie Dzień Osób z Zespołem Downa. To choroba spowodowana obecnością dodatkowego materiału genetycznego - chromosomu 21, data jest więc nieprzypadkowa. Tego dnia na znak solidarności z osobami niepełnosprawnymi zakładamy kolorowe skarpetki. Oto zdjęcia uczniów, którzy zapoznali się z problemem osób niepełnosprawnych i jako symbol łączności z nimi opublikowali efekty swoich modowych szaleństw:
- Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Również w naszej szkole Samorząd Szkolny był inicjatorem przyłaczenia się do tej akcji „Polska na Niebiesko” .
-
„Dzień marchewki”:
-
pomarańczowe stroje, marchewki, rozmowy na temat walorów smakowych, odżywczych i zdrowotnych marchewki, układanie rymowanek, degustacja marchewki i ocenę jej walorów smakowych, wykonanie kukiełki z marchewki i innych elementów. A to wszystko działo się 6 maja w klasie IIIb.
- Cykl zajęć pt. „Woda źródłem życia”:
- Celem których było zapoznanie ze zjawiskiem krążenia wody w przyrodzie oraz uświadomienie znaczenia wody w życiu ludzi, zwierząt, roślin i konieczności jej oszczędzania. Podczas podsumowania zajęć uczniowie przygotowali opaski z emblematami kropli wody, pisali hasła zachęcające do picia wody, wskazywali sposoby jej oszczędzania oraz przeprowadzali eksperymenty z wodą. Wykonali prace plastyczne na temat „Świat wokół nas, w którym nie brakuje wody”.
-
Warsztaty psychoedukacyjne dla klasy II:
-
,,Odkrywamy siebie na nowo”
Zajęcia miały na celu wsparcie uczniów w okresie pandemii oraz w czasie powrotu do szkoły, podniesienie spójności relacji klasowych, pomoc w rozumieniu i wyrażaniu emocji, jakie towarzyszyły wtedy uczniom. Nagłość wprowadzenia edukacji zdalnej, zagrożenie i niepewność związane z nową społecznie sytuacją, zaburzyły dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Dlatego jednym z głównych zaleceń kierowanych do nauczycieli było to, by w pierwszej kolejności zadbać o psychikę uczniów, ich emocje, a dopiero później zajmować się dydaktyką i podstawą programową. Warsztaty prowadziła pedagog szkolny Paulina Jackiewicz
-
Was kann ich für meine Gesundheit tun? – Co mogę zrobić dla swojego zdrowia?
W ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie” uczniowie klasy ósmej wykonali plakaty promujące zdrowy styl życia. Celem projektu było propagowanie zdrowego odżywania oraz korzyści wynikających z aktywnego sposobu spędzania czasu. Przy okazji projektu uczniowie utrwalili słownictwo związane ze zdrowym stylem życia oraz tryb rozkazujący.
- ,,Bezpieczna droga do szkoły i domu’’
- W związku z Europejskim Dniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który miał miejsce 6 maja, uczniowie klas I-III przygotowali prace plastyczne pt. ,,Bezpieczna droga do szkoły i domu’’. Celem podjętej inicjatywy było propagowanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym.
Zawody powiatowe w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców
W dniu 21 października 2021r. odbyły się powiatowe zawody tenisa stołowego dziewcząt i chłopców. Impreza odbyła się na obiekcie sportowym Makowskiego Centrum Kultury w Makowie. W rywalizacji uczestniczyła równocześnie młodzież w kategorii Igrzyska Dzieci oraz w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Nasza młodzież chętnie doskonali swoje umiejętności i kształtuje sprawność fizyczną w myśl zasady „aktywni żyją dłużej”. Sportowa rywalizacja międzyszkolna jest zwieńczeniem ich ciężkiej pracy i samosprawdzeniem się. Uczniowie trenując po zajęciach szkolnych i reprezentując szkołę na terenie gminy, powiatu i wyżej, promują aktywność i zdrowy styl życia.
\
„Święto Dyni”
29 października w naszej szkole odbyło się „Święto Dyni”. Tego dnia królował w naszej szkole kolor pomarańczowy, a uczniowie klas I- III poznali różnorodność dyń i poszerzyli wiedzę na ich temat tj. skąd pochodzi to niezwykłe warzywo, jak dotarło do naszego kraju, a także jakich witamin i składników mineralnych dostarcza naszemu organizmowi. Ponadto uczniowie oglądali dynie, jej wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Porównywali dynie pod względem koloru, kształtu, ciężaru. Duże zainteresowanie wzbudziły dynie ozdobne, których wygląd całkowicie odbiegał od wyglądu dyni jadalnych. Na poniższych zdjęciach prezentujemy nasze prace. Zobaczcie sami…
-