• Dzień czekolady

          • 22 kwietnia Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Edyty Mazurek zorganizował w szkole Dzień Czekolady. Było słodko i wesoło. Można było wypić gorącą czekoladę lub skosztować owoców zanurzonych w fontannie czekolady. To była wielka frajda! Kolejka do czekoladowego źródła nie miała końca.

          • Warsztaty profilaktyczne: " Uzależnienie od Internetu, komputera, telefonu komórkowego i Facebooka".

          • 6 kwietnia uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych z Polskiego Centrum Profilaktyki w Krakowie na temat: ,,Uzależnienie od Internetu, komputera, telefonu komórkowego i Facebooka”. Uczestnicy spotkania mieli okazję przyjrzeć się, w jaki sposób spędzają czas w Internecie i sprawdzić, czy ich zachowania mogą być niepokojące. Zastanawiali się także, po czym można poznać, że ktoś może mieć problem z uzależnieniem od Internetu i co w takiej sytuacji można zrobić. Uczniowie chętnie zabierali głos i dzielili się swoimi doświadczeniami, poszerzając swoją wiedzę na temat umiejętności bezpiecznego korzystania z zasobów cyberprzestrzeni. 

          • Czekając na zmartwychwstanie

          • Nastrój zbliżających się Świąt oraz czas zadumy, refleksji przybliżyli nam uczniowie klasy VIIb, którzy pod kierunkiem pani Renaty Wójcik przygotowali Misterium Męki Pańskiej „Czekając na Zmartwychwstanie” i zaprezentowali naszym uczniom oraz wyjechali z występem do Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Dębowej Górze.

          • Nasz Patron o Wielkanocy

          • Wielkanocny pacierz     ksiądz Jan Twardowski

            Nie umiem być srebrnym aniołem

            -ni gorejącym krzakiem

            -tyle zmartwychwstań już przeszło

            -a serce mam byle jakie.

            Tyle procesji z dzwonami

            -tyle już Alleluja

            -a moja świętość dziurawa

            na ćwiartce włoska się buja.

            Wiatr gra mi na kościach mych psalmy

            -jak na koślawej fujarce

            -żeby choć papież spojrzał na mnie

            - przez białe swe palce.

            Żeby choć Matka Boska

            przez chmur zabite wciąż deski

            -uśmiech mi Swój zesłała

            jak ptaszka we mgle niebieskiej.

            I wiem, gdy łzę swoją trzymam

            jak złoty kamyk z procy

            -zrozumie mnie mały Baranek

            z najcichszej Wielkiej Nocy.

            Pyszczek położy na ręku

            -sumienia wywróci podszewkę

            -serca mego ocali czerwoną chorągiewkę.

             

          • Podsumowanie KONKURSU NA PALMĘ WIELKANOCNĄ

          • W niedzielę 10 kwietnia 2022 roku w kościele św. Wojciecha w Makowie odbyło się podsumowanie Konkursu na PALMĘ WIELKANOCNĄ. Organizatorami konkursu byli: Parafia św. Wojciecha w Makowie, Gmina Maków, Makowskie Centrum Kultury, Grupa Miłosierdzia Parafii Maków, Rada Duszpasterska Parafii Maków.​​​​​​​
            Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Maków i Parafii św. Wojciecha w Makowie. Celem konkursu było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Okresem Wielkanocnym. 
            Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas I-VIII. Jury przyznało nagrody główne w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia. 
            W pierwszej kategorii wiekowej klasy 0 - IV szkoły podstawowej nagrody za zajęcie II miejsce otrzymali:
            -  Antoni  Milczarek  i Karol Kępień uczniowie klasy IVa.
            Druga kategoria wiekowa to uczniowie  klasy V - VIII szkoły podstawowej i uczniowie ze szkół średnich. W tej kategorii wiekowej nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymacł:
            - Karol Kościelny uczeń klasy Va. 
            Wyróżnienia i nagrody rzeczowe otrzymali:
            - uczennica klasy IIa: Maria Seliga
            - uczeń klasy IIb: Filip Szadkowski
            - uczennica klasy IIIa: Andżelika Bardzińska
            - uczniowie klasy IIIa: Adam Przybysz i Jan Białek

            Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie to:
            - uczennice klasy Ib: Laura Grzelka i Natalia Jasińska oraz
            - uczennica klasy IIb: Alicja Marczak
            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki. 

          • 4 kwietnia - Dzień galowy i apelowy w naszej szkole

          • Relację wydarzeń z ostatniego miesiąca przedstawili uczniowie z klasy VI, a dyrektor szkoły p. Jolanta Szeliga przypomniała uczniom o  konieczności przestrzegania procedury korzystania z telefonów komórkowych na terenie szkoły oraz zasady bezpieczeństwa i higieny obowiązujące w szkole.

          • Szkolny Przegląd Młodych Talentów

          • 1 kwietnia, w naszej szkole, odbył się  Szkolny Przegląd Talentów. Celem tego wydarzenia  było zaprezentowanie talentów uczniów naszej szkoły przed otwartą publicznością, a także zachęcanie do rozwijania i pielęgnowania swoich pasji. Wachlarz zaprezentowanych talentów był ogromny. Ujawniły się talenty: sportowe, plastyczne, muzyczne, wokalne, literackie, taneczne i recytatorskie. Jeden z uczniów zaprezentował swoje umiejętności w układaniu kostki Rubika. Odpowiedzialne za organizację wydarzenia były p. Edyta Mazurek, p. Monika Olejnik i p. Karolina Bartoszuk. Obejrzyj skrót filmowy: Szkolny Przegląd Młodych Talentów

          • Uczyć, wychowując i bawiąc...cz.1

          • Każdy najdłużej pamięta własne działania...szczególnie, że dzieją się w szkole, na lekcji języka polskiego uczniowie  klasy Vb pod kierunkiem p. Renaty Wójcik odwiedzili Olimp i Hades.

          • 1 kwietnia - Dzień bez plecaka

          • W piątek, 1 kwietnia, czyli w prima aprilis  zorganizowano #dzieńbezplecaka.  Po szkolnych korytarzach jeździły wózki sklepowe i wózki dla lalek. Zobaczyć można też było lodówkę turystyczną, skrzynkę na narzędzia, czy koszek zakupowy. Uczniowie wykazali się niesamowitą fantazją i pomysłowością. Dzień bez plecaka jest traktowany w Polsce jako forma integracji i  zabawy. Warto jednak wspomnieć, że zwyczaj ten pochodzi z USA i ma na celu na celu zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata

          • Wirtualne mobilności w ramach programu Erasmus+ w naszej szkole


          • W dniach od 14 marca do 18 marca w naszej szkole realizowaliśmy wirtualne mobilności w ramach programu Erasmus+. Niestety ze względu na obecną sytuację pandemiczną nie był możliwy przyjazd naszych partnerów do Makowa, jednak poradziliśmy sobie realizując założenia programu w formie zdalnej. Każdego dnia łączyliśmy się ze szkołami w Bułgarii, Portugalii, Grecji, Rumunii oraz Turcji ukazując zwyczaje i tradycje związane ze świętami wiosennymi.

            Zaczęliśmy w poniedziałek od części oficjalnej, następnie każdy z partnerów przedstawił prezentację multimedialną o świętach wiosennych, tradycjach oraz sposobie świętowania w swoim kraju. Nasi partnerzy mieli również możliwość poznania tradycyjnych polskich potraw dzięki naszym uczniom, którzy nagrali przygotowywanie smakołyków wraz z instrukcją w języku angielskim. 

            We wtorek postawiliśmy na aktywny poranek, podczas którego uczniowie naszej szkoły oraz szkół partnerskich prezentowali tańce narodowe, których następnie nawzajem próbowaliśmy się nauczyć. Tego samego dnia, we wcześniej wylosowanych parach tworzyliśmy plakaty ukazujące różnice i podobieństwa w sposobie spędzania świąt wiosennych.

            Środa to warsztaty plastyczne, na których Pani Bożena Szmigler z naszej szkoły filialnej w Świętem pokazywała jak stworzyć dekoracje wielkanocne takie jak koszyki, kwiatki czy zdobione jajka.

            Czwartek rozpoczął się od prezentacji naszych narodowych strojów ludowych oraz pokazu mody. Następnie uczniowie mieli chwilkę na bliższe poznanie się dzięki lodołamaczom, a później zapoznali się z folklorem łowickim, oglądając prezentację z warsztatów haftu przeprowadzonych przez twórczynię ludową, Panią Mariannę Madanowską. Na koniec, wszystkie kraje przygotowywały lapbooki dotyczące symboli świąt wiosennych.

            Piątek jako ostatni dzień naszych wirtualnych mobilności upłynął na podziękowaniach oraz uroczystym okazaniu certyfikatów, które zostaną wręczone naszym partnerom już podczas wyjazdu do Portugalii w maju. Uczniowie i nauczyciele ze wszystkich krajów mieli okazję przekazać kilka słów pozdrowienia oraz podziękowania za wspólnie spędzony czas. Na koniec został przedstawiony teatr cieni przygotowany przez Panią Renatę Wójcik oraz klasę 7B, który wywołał niemałe wzruszenie zarówno wśród nas jak i naszych partnerów.

            Czas spędzony na spotkaniach zdalnych upłynął nam niesamowicie szybko. Nasi uczniowie mieli szansę poznać inne kultury, poznać sposób w jaki inne kraje spędzają i obchodzą święta wiosenne i zaprezentować samych siebie na arenie międzynarodowej. Jak sami uczniowie powiedzieli: „To był wspaniały tydzień, podczas którego nie tylko świetnie się bawiliśmy, ale również poznaliśmy kulturę innych państw oraz polepszyliśmy nasze umiejętności językowe”.

            Międzynarodowe wirtualne spotkanie projektowe w Polsce  koordynowały: p. I. Kijo, M. Stań, K. Bartoszuk, M. Olejnik, E. Mazurek.

            Uczniowie, którzy uczestniczyli w działaniach projektu Erasmus+ i wykazali się ogromnym zaangażowaniem:

            Klasa VIIIa: Zofia Antoniak, Dominika Wawrzyn, Karol Sasim, Wiktor Gałązka, Kacper Gradowski

            Klasa VIIIb: Amelia Piechut, Weronika Zarębska, Szymon Bakalarski

            Klasa VIIa: Zuzanna Maszkowska, Michał Bakalarz

            Klasa VIIb: Barbara Starzec, Oliwia Rutkowska, Aleksandra Barańska, Julia Sałkowska, Wojciech Korbeń, Filip Warulik, Kacper Mikulski

            Klasa VI: Łucja Warulik, Jakub Jach, Aleksander Sałkowski

             

            Gratulujemy wszystkim uczniom udziału w projekcie!

            Przed nami wyjazdy do krajów partnerskich, z których najbliższy do Portugalii odbędzie się w dniach 8-14 maja, potem do Rumunii 29 maja – 4 czerwca i do Turcji 13 – 17 czerwca.

             

            12 najbardziej zaangażowanych uczniów będzie uczestniczyło w wyjazdach i spotka się z rówieśnikami z krajów partnerskich.

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Makowie z Filią w Świętem
        • 46 8348178 sekretariat 46 8348177 dyrektor szkoły 46 831 22 26 /stary budynek - klasy I-III/ Telefon służbowy szkoły: 515-284-268
        • 96-124 Maków ul. Akacjowa 2 96-124 Maków Poland
      • Logowanie