Dzieci podczas świętowania dnia dyni skosztowały różnych potraw z dyni typu: zupa krem z dyni, placuszki z dyni, pulpeciki z dyni oraz babeczki dyniowe.
Dzień Dyni w oddziale przedszkolnym w Świętem.
OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY!
Kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. W naszej szkole realizowana będzie inicjatywa edukacyjna, której celem będzie uwrażliwienie na problem przemocy wobec dzieci, zwiększenie wiedzy o problemie lub umiejętności unikania zagrożeń, szukania pomocy, czy reagowania na przemoc.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
Dnia 14 października 2024 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania Uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie, nie tylko dla najmłodszych uczniów, ale również dla ich rodziców.
Zanim pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej, zaprezentowali program artystyczny, podczas którego udowodnili, że zasługują na to, by stać się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Następnie złożyli ślubowanie. Aktu pasowania dokonali: Wójt Gminy Maków Pan Jerzy Stankiewicz, Dyrektor Szkoły Pani Hanna Głuszek oraz Wicedyrektor Pani Izabela Kijo.
Pierwszoklasiści zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez: Wójta Gminy Maków, Dyrektora i Wicedyrektora Szkoły, Radę Rodziców. Zwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek dla uczniów przygotowany przez ich rodziców.
6
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w naszej szkole specjaliści opracowali i rozdali uczniom ulotki, które zawierają ważne informacje na temat zdrowia psychicznego oraz wskazówki, jak dbać o swoje samopoczucie. Pamiętajmy, że dbanie o zdrowie psychiczne to nie tylko indywidualna sprawa, ale także wspólna odpowiedzialność. Razem możemy budować atmosferę zrozumienia i akceptacji, która pozwoli każdemu czuć się lepiej i bezpieczniej w naszej społeczności!
2
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
30 września obchodziliśmy w naszej szkole Święto Demokracji. Wybraliśmy swoich przedstawicieli do Prezydium Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna SU i Rzecznika Praw Ucznia.
Szkoła jest miejscem, w którym kształtujemy swoje nawyki obywatelskie. Wybory do Samorządu Uczniowskiego to pierwsze demokratyczne doświadczenie. Akt głosowania i jednostkowy głos ma ogromne znaczenie – przekłada się bowiem na realne zmiany w szkole.
Oto lista tegorocznych kandydatów:1. Wiktor Pyrek kl. VIIIa
2. Antonina Wójt kl. VIIIb
3. Anastazja Kordek kl. VIIIb
4. Zuzanna Szadkowska kl.VII b
5. Hanna Bedełek kl.VIa
6. Natalia Cierent kl.VIb
7. Miłosz Rosiński kl Vb
W głosowaniu wzięło udział 162 uczniów (ze 184 uprawnionych do głosowania).
A oto wyniki:
Przewodniczącym szkoły został Wiktor Pyrek, na którego swój głos oddało 51 uczniów, zastępczyniami zaś Anastazja Kordel z 28 głosami i Zuzanna Szadkowska, na którą zagłosowało 21 uczniów. Pozostałe osoby również weszły w skład Prezydium SU.
W tym samym dniu wszyscy uczniowie z klas IV-VIII wybrali Opiekuna SU i Rzecznika praw ucznia. Zdecydowana większość uczniów oddała swój głos na pana Arkadiusza Gasińskiego, który drugi raz z rzędu będzie pełnił tę funkcję.
Rzecznikiem Praw Ucznia wybrana została pani Anna Pająk.
Wszystkim wybranym, ale też wybierającym składamy serdeczne gratulacje. Oby rok szkolny 2024/2025 był piękny i dobry dla całej naszej społeczności.
7
„MISTRZ SZYBKIEGO LICZENIA”
30 września został rozstrzygnięty szkolny konkurs matematyczny "Mistrz Szybkiego Liczenia". Celem konkursu było rozwijanie i doskonalenie sprawności rachunkowej oraz zachęcenie uczniów do poszerzania swoich umiejętności z zakresu matematyki.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I. Damian Maszkowski 8b,
II. Szymon Piechut 8a,
III. Igor Brzozowski 7b.
Gratulujemy!
XXI RAJD JESIENI ŚCIEŻKAMI PUSZCZY BOLIMOWSKIEJ
27 września 2024 roku członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody z opiekunami p. I. Kuch i p. A. Gasińskim uczestniczyli w XXI Rajdzie Jesieni Ścieżkami Puszczy Bolimowskiej. Organizatorem rajdu był Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Skierniewicach. Uczestnicy rajdu z pomocą mapy wędrowali wyznaczonymi trasami w lesie, gdzie czekały na nich punkty kontrolne z zadaniami do wykonania. Wiedza i umiejętności uczniów podczas przemarszu sprawdzane były przez pracowników Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Nadleśnictwa Skierniewice. Po powrocie z długiego marszu na wszystkich czekał poczęstunek, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej oraz konkursy: plastyczne, przyrodnicze i sprawnościowe. Uczniowie z naszej szkoły poradzili sobie z nimi doskonale. Każdy uczestnik otrzymał gadżety pamiątkowe i medal z rajdu. Najlepsze drużyny zostały nagrodzone pucharami.
Wśród nagrodzonych pucharem była drużyna z naszej szkoły.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych, którego celem jest propagowanie nauki języków obcych oraz promowanie różnorodności językowej i kulturowej w Europie.
Uczniowie klas I - VIII przygotowali plakaty przedstawiające ciekawostki i najważniejsze informacje o wylosowanym wcześniej kraju, flagi, zwroty grzecznościowe w języku obcym.
Przedstawiciele klas w pięknych strojach zaprezentowali kraje w dowolnej formie.
Największa popularnością cieszyły się stoiska z europejskimi potrawami. Po degustacji każda klasa uczastniczyła w konkursie wiedzy o krajach europejskich.
Wyniki konkursu:
Klasy IV - VIII
I miejsce - ex aequo: 5a, 7a, 8a
II miejsce - ex aequo: 7b, 8b
III miejsce: 6b155
"CZARNA 13"
25 września nasi uczniowie, należący do 113 Drużyny Harcerskiej “Czarna 13” z Pszczonowa, przybliżyli ideę harcerstwa koleżankom i kolegom ze szkoły. Harcerze zaprezentowali krótką historię ruchu harcerskiego, wyjaśnili, czym się zajmują, oraz jakie są główne zasady i wartości harcerstwa. Zaprezentowali również ulotki i plakaty informacyjne oraz zaprosili rówieśników na najbliższą zbiórkę.
Zbierajmy razem dla Naszej Szkoły
SPRZĄTANIE ŚWIATA
20 września 2024r (piątek) uczniowie klas II i III wraz z wychowawcami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata".
Akcja ta to coś znacznie więcej niż coroczne oczyszczenie okolicy z odpadów. Najważniejszym jej aspektem jest poszerzenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Biorąc udział w wydarzeniu każdy ma szansę zobaczyć na własne oczy skutki braku poszanowania środowiska naturalnego.
5
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
Podczas inauguracji nowego roku szkolnego Pani Dyrektor Hanna Głuszek wraz z Wójtem Gminy Maków Panem Jerzym Stankiewiczem podziękowali za współpracę ustępującej ze stanowiska Wicedyrektora Pani Monice Stań oraz powitali nowo powołaną Wicedyrektor Panią Izabelę Kijo.
Pani Dyrektor uroczyście powitała uczniów, ich rodziców oraz wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, życząc samych sukcesów w nowym roku szkolnym 2024/2025.
5
DOSKONAŁE WYNIKI EGZAMINU 2024
Wyniki uzyskane przez absolwentów są najwyższe, jakie uczniowie makowskiej szkoły uzyskali na przestrzeni lat 2019-2024.
100% z matematyki uzyskali: Hanna Wasiak, Dobromir Skrobacz, Łucja Warulik, Aleksander Sałkowski.
100% z języka angielskiego uzyskali: Jakub Jach i Aleksander Sałkowski.
Najwyższy wynik z języka polskiego (93%) uzyskała: Łucja Warulik
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 dla uczniów klas IV-VIII. Witajcie Wakacje!
- 20
Uroczystość pożegnania Ósmoklasistów "Każde pokolenie ma swój czas"
19 czerwca uczniowie klasy VIII w obecności rodziców pożegnali ze wzruszeniem szkołę, p. dyrektor H. Głuszek, wychowawcę p. M. Rechnio, nauczycieli, emerytowaną p. dyrektor p. J. Szeligę i pracowników szkoły.Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego poloneza, którego wykonanie zachwyciło naszych gości. Część artystyczna, podziękowania i słowa wdzięczności również od rodziców wzbudziły refleksję, wspomnienia i nadzieję, że każdy z uczniów znajdzie swoją drogę i będzie dumnie reprezentował naszą szkołę. Dziękujemy wszystkim za uświetnienie tej chwili swoją obecnością a absolwentom życzymy spełnienia w kolejnych etapach edukacji.
52
Zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego
Igor Brzozowski i Cyprian Machański – uczniowie klasy VIb zostali zwycięzcami Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Dbam o siebie w sieci” w kategorii uczniów klas IV-VI /wideoklip został uznany za najlepszy spośród 100 prac z całego kraju/. Opiekunem konkursu była p. Irena Chojecka. Chłopcy nagrali wideoklip do piosenki „Bezpieczna sieć”. Igor jest autorem teledysku i tekstu piosenki. Wspólnie ją rapują, a mixu dokonał Cyprian. Filmik spełnił założenia konkursu, jakim było podniesienie świadomości dzieci, jak unikać niebezpiecznych oraz przykrych konsekwencji nierozważnych działań w sieci. Chłopcy otrzymali nagrody rzeczowe /hulajnogi/ oraz kwalifikację na warsztaty w FabLabie – Warszawa, które wzmocnią cyfrowe i manualne kompetencje stosowania nowoczesnych technik w praktyce. Poniżej zdjęcia z udziału w warsztatach.
Uczniowie klas Va, Vb i IV w Górach Świętokrzyskich
W dniach 6-7 czerwca uczniowie klas V a, V b i IV a wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo – turystycznej w Góry Świętokrzyskie. W programie wycieczki znalazło się wiele atrakcji, między innymi wizyta w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach czy wejście na Łysą Górę. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
21
Trzydniowa wycieczka klas VIIa, VIIb, VIII w Góry Świętokrzyskie
Uczniowie klas siódmych i ósmej 10 czerwca wyruszyli na trzydniowy szlak zwiedzając Kielecczyznę. Kadzielnia - rezerwat przyrody, ruiny zamku w Chęcinach, Wzgórze Zamkowe z Bazyliką Katedralną, Muzeum Zegarów w Jędrzejowie, Jaskinia Raj, Starożytna Osada w Nowej Słupi i Muzeum Przyrodnicze Minerałów i Skamieniałości. Uczniowie pełni wrażeń wrócili 12 czerwca późnym wieczorem Opiekunowie wycieczki: p. M. Rechnio, p. I. Kuch, p. I. Chojecka
36
Spektakl profilaktyczny „Księga Życzeń”
W dniu 5 czerwca gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru „Magiczna Scena” z Krakowa, którzy dla najmłodszych uczniów klas I-III wystąpili w przedstawieniu profilaktycznym pt. „Księga życzeń”. To wypełniona akcją i muzyką bajka, mówiąca o przyjaźni, dobrym zachowaniu, szacunku do drugiego człowieka oraz dbałości o zdrowie własne i innych. Główną bohaterką przedstawienia była przebojowa dziewczynka o imieniu Zosia na którą czekała cała masa niesamowitych przygód, podczas których dziewczynka musiała podejmować trudne decyzję, wykazać się rozsądkiem i wiedzą zdobytą w domu i szkole. Przedstawienie bardzo podobało się naszym uczniom, którzy z wielkim zaangażowaniem w nim uczestniczyli. Dziękujemy aktorom za piękny i pouczający występ.
1
Uroczyste obchody Dnia Patrona
Rocznice są po to, by odświeżać pamięć. To takie urodziny jakiegoś wydarzenia, a o urodzinach pamiętać trzeba. Od 2010 roku ksiądz Jan Twardowski należy do naszej szkolnej rodziny. Nasz patron-nauczyciel dzieci i dorosłych wpajał sobie i innym zasadę, która brzmi: NIE BĄDŹ NIGDY WAŻNY, ALE ZAWSZE BĄDŹ WDZIĘCZNY I UWAŻNY. Dlaczego ksiądz pisał o miłości? Jak sam mówił: „Dlatego, że w życiu najważniejsze jest samo życie, a zaraz potem miłość. Naprawdę chodzi o miłość. Pragniemy jej od urodzin po śmierć”. Z okazji święta sięgnęliśmy po teksty dotyczące wiary, nadziei i miłości, bo wszystko psu na budę bez miłości , a poza tym, wszystko jest o miłości. A teksty te wypowiedzieli, wyśpiewali i wytańczyli młodzi artyści z klas od pierwszej do ósmej, których przygotowały panie: Anna Ferdzyn, Anna Kłąb, Agnieszka Maciejak i Agata Szczechowska.
37
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności