27 października uczniowie klas VIII i VII obejrzeli spektakl anglojęzyczny pt. „Peter Black” w Domu Kultury w Łodzi. „Peter Black” to historia człowieka, który w ciągu jednego dnia traci wszystko. Bohater, motywowany podstawowymi potrzebami ludzkimi, takimi jak jedzenie, sen, ciepło, praca, przyjaciele, zaczyna wszystko od zera oraz uczy się doceniać to, co w życiu naprawdę ważne. Celem przedstawienia było \doskonalenie kompetencji językowych, rozwijanie zainteresowań językiem angielskim oraz wrażliwości estetycznej uczniów. Po spektaklu młodzież integrowała się, rozwijała sprawność fizyczną oraz umiejętność koncentracji i zdrowej rywalizacji podczas gry w kręgle.
Wycieczka uczniów klas VIII i VII do Łódzkiego Domu Kultury
- 4
Gminny Konkurs Wiedzy pt. „O Ignacym wiem wszystko?
Dnia 8 listopada br. odbył się gminny konkurs „ O Ignacym wiem wszystko.” Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIIIa: Natalia Brzozowska, Eliza Kępień, Zuzanna Maszkowska. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test, w którym musieli wykazać się wiedzą na temat biografii Ignacego Łukasiewicza, jego życia prywatnego i zawodowego, działalności społecznej, naukowej, patriotycznej i jego osiągnięć. Nasze uczennice zajęły następujące miejsca: II miejsce – Eliza Kępień, IV miejsce - Natalia Brzozowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Gratulujemy!
Rzecznik Praw Ucznia wybrany
28 października uczniowie klas IV-VIII oddali swoje głosy, wybierając spośród wszystkich nauczycieli naszej szkoły Rzecznika Praw Ucznia. Funkcję tę sprawować będzie polonistka Anna Ferdzyn.
Rzecznik Praw Ucznia: to nauczyciel obdarzony zaufaniem i wybrany przez społeczność uczniowską; To osoba, do której możesz się zwrócić w każdej problematycznej sprawie i poprosić o pomoc; Udostępni Ci regulaminy szkolne, pomoże je zinterpretować; Jest mediatorem w sytuacjach spornych, trudnych i nietypowych; Zachowuje dyskrecję!
JAK SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z RZECZNIKIEM?
Najlepiej spotkać się z nim osobiście, bo w bezpośredniej rozmowie najłatwiej jest wszystko wyjaśnić. Można to zrobić nawet na przerwie i wtedy umówić się na spokojną rozmowę w dogodnym dla obu stron czasie.
W jakich sytuacjach należy zwrócić się do Rzecznika Praw Ucznia?
Jeśli w szkole zostało naruszone prawo ucznia, jeśli uczeń otrzymał np. karę niewspółmierną do zachowania, jeśli jest traktowany gorzej niż inni, niesprawiedliwie lub w sposób poniżający czy lekceważący, jeśli czuje się zagrożony ze strony swoich kolegów - może zgłosić się do Rzecznika.
O czym jeszcze uczeń powinien wiedzieć?
Wszystkie informacje uzyskane przez Rzecznika stanowią tajemnicę służbową.
Podstawą działania Rzecznika Praw Ucznia jest Statut Szkoły, a w uzasadnionych przypadkach Konwencja Praw Dziecka.
Zadania i rola Rzecznika Praw Ucznia w szkole:
- Pomoc całej społeczności uczniowskiej w rozwiązywaniu problemów i wyjaśnianiu wszelkich niejasności dotyczących Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania, Programu Wychowawczego Szkoły
- Reprezentowanie interesów uczniów przed Dyrekcją oraz Radą Pedagogiczną
- Świadczenie pomocy uczniom (jak korzystać z praw i szanować prawa innych).
Sposoby działania Rzecznika:
- Załatwianie indywidualnych skarg,
- Współpraca z pedagogiem szkolnym i psychologiem szkolnym,
- Wspólne wypracowywanie właściwych rozwiązań z Dyrekcją szkoły i Radą Pedagogiczną
Uprawnienia Rzecznika:
- Rzecznik Praw Ucznia nie zastępuje wychowawcy klasy
- Rzecznik działa według ustalonego trybu postępowania
- Rzecznik podejmuje działania na wniosek stron
Dzień galowy i apelowy
Tradycyjnie pierwszy poniedziałek miesiąca, to w naszej szkole dzień galowy i apelowy, który 7.11.2022r. przygotowali i poprowadzili uczniowie klasy VIIIb. Przypomnieli wydarzenia z miesiąca października, p. dyrektor szkoły wręczyła nagrody zwycięzcom konkursów. Na koniec prowadzący uświetnili apel występem satyrycznym przygotowanym pod kierunkiem p. Renaty Wójcik.
6
III Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Tobie Ojczyzno”
Dnia 26 października 2022 r w Szkole Podstawowej im Księdza Jana Twardowskiego w Makowie z Filią
w Świętem odbył się III Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „ Tobie Ojczyzno” pod
patronatem Wójta Gminy Maków Jerzego Stankiewicza. W konkursie uczestniczyli przedstawiciele
wszystkich szkół z terenu gminy. Uczniowie prezentowali utwory o tematyce patriotycznej w 6
kategoriach. Występy oceniała komisja w składzie: p. Marian Chmielewski, p. Ireneusz Foks, p. Piotr
Gradowski. Komisja wysoko oceniła poziom występujących.
Laureaci konkursu
Soliści klasy 1-3
1 miejsce – Nadia Piechut SP Maków
2. miejsce – Ewa Malinowska- SP Wola Makowska
3. miejsce – Magdalena Stanecka – SP Dabrowice
Zespoły klas 1-3
1. miejsce zespół „Serduszka „- SP Święte- Maja Dobrosz,, Hanna Szczepakowska, Małgorzata
Szczechowicz
2. miejsce – SP Maków- Zofia Michalak, Laura Grzelka, Diana Bartosiewicz, Antonina Gabara
3. miejsce – SP Pszczonów- Oliwer Wawrzyn, Nikola Rutowicz,, Julia Kowalik, Aleksandra
Kowalczyk
Soliści klasy 4-6
1 miejsce – Anna Jędrzejewska – SP Dąbrowice
2. miejsce – Amelia Wach – SP- Wola Makowska
3. miejsce –Gabriela Kowara – SP Maków
Zespoły klasy 4-6
1. miejsce –SP Wola Makowska- Dominika Żelazińska, Maja Sękalska
2. miejsce – SP Maków- Marika Jach, Kaja Kowalczyk
3. miejsce – SP Dabrowice- Cecylia Szczechowicz, Julia Nowowiejska, Oliwia, Kubik, Aleksandra
StarzecSoliści klasy 7-8
1. miejsce – Weronika Więcek -SP Pszczonów
2. miejsce – Jakub Jach – SP- Maków
Zespoły klasy 7-8
1. miejsce – SP Dabrowice- Lena Szczechowicz, Antonina Byczkowska, Michalina Cybula,
Weronika Majka
2. miejsce –SP Maków – Oliwia Rutkowska, Martyna NowakOrganizatorzy dziękują wszystkim nauczycielom i opiekunom ze szkół z terenu gminy -
p. Anecie Małczak, p. Katarzynie Szymajdzie, p. Annie Jaworskiej, p. Beacie Domizie,
p. Małgorzacie Wach, p. Dorocie Smolarek, p.Marzenie Majchrowskiej, p.Annie Kłąb
p. Marzenie Fidalskiej,p. Magdalenie Smolarek- za wspaniałe przygotowanie uczniów.
III Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Tobie Ojczyzno”
- 31
c.d. "Tobie śpiewam Ojczyzno"
- 8
SUKCESY NASZYCH PLASTYKÓW
Uczniowie z naszej szkoły pod kierunkiem p. I. Kuch i p. A. Lesiak wzięli udział w I edycji konkursu plastycznego pt. ,,Wędkuj z nami’’ i odnieśli w nim znaczące sukcesy. Organizatorami konkursu byli: Warsztaty wędkarskie okręgu PZW Skierniewice, CKiS w Skierniewicach oraz UM Skierniewice. W kategorii 7-10 lat I miejsce zdobyła uczennica klasy IVb- Nikola Grotkowska a III miejsce zdobyła uczennica klasy IIIa- Patrycja Staniak. W kategorii 11-15 lat II miejsce zdobyła uczennica klasy VIIIa- Natalia Placek a III miejsce zdobył uczeń klasy VIa- Wiktor Pyrek. Jury przyznało również 3 Główne Nagrody. Jedną z nich - Nagrodę Szkółki Wędkarskiej Okręgu PZW Skierniewice zdobył uczeń klasy VIa Karol Staniak. Uczeń ten otrzymał również nagrodę za wyróżnienie w Finale Wojewódzkim Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Uczniowie klas V w Centrum Nauki Kopernik i na Stadionie Narodowym
28 października klasy Va i Vb udały się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem było zwiedzanie Stadionu Narodowego – Trasa Piłkarskie Emocje. Podczas trasy uczniowie zobaczyli m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz centrum medialne PGE Narodowego. Kolejnym punktem była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy przekonać się, że potrafimy myśleć nieszablonowo. Ćwiczyliśmy cierpliwość, determinację i gotowość do podejmowania wyzwań. Przy stołach warsztatowych można było samodzielnie podejmować wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – papier, spinacze, kulki, gumki czy patyczki. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w kręgielni. Współzawodnictwo na torze w rzucaniu ciężkimi kulami okazało się doskonałą zabawą.
11
Zapraszamy do udziału w IV Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym „DBAM O ŚRODOWISKO W ŁÓDZKIM”
W imieniu Zarządu Województwa Łódzkiego, dbającego o upowszechnianie postaw i zachowań proekologicznych wśród dzieci i młodzieży województwa łódzkiego, zapraszamy uczniów szkół do udziału w IV Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym „DBAM O ŚRODOWISKO W ŁÓDZKIM”pn. „Ekopomysły pomagają chronić środowisko”. Konkurs będzie polegał na wykonaniu lapbooka, „wysypywanki”, collage, komiksu, gry edukacyjnej, modelu przestrzennego, makiety lub projektu graficznego dotyczącego nowatorskiego pomysłu przyczyniającego się do ochrony środowiska. Uczestnicy Konkursu mogą nadsyłać prace, wykonane zgodnie z Regulaminem Konkursu,do dnia 28 października 2022 r. Dla autorów najwyżej ocenionych prac zostaną przyznane atrakcyjne nagrody m.in. smartwatche, powerbanki, plecaki solarne, mikroskopy, latarki turystyczne, ładowarki słoneczne, butelki filtrujące. Szczegóły u nauczycieli: P. Kuch i P. Żelaźnickiego.
Wycieczka uczniów klas IV do Łodzi
Prezentujemy fotoreportaż z naszego pobytu w studiu SelfieArt - magicznym miejscu dla małych i dużych oraz wspominamy wizytę w Teatrze Pinokio.
14
Wolontariusze porządkują groby
Jak co roku nasi uczniowie przed Uroczystością Wszystkich Świętych porządkowali groby nieznanych żołnierzy na cmentarzu. Oddali również hołd poległym i zapalili znicze.
1
Konkurs Plastyczny „Ignacy Łukasiewicz – wielki wynalazca w oczach najmłodszych”
Dokładnie 200 lat temu urodził się Ignacy Łukasiewicz. Wynalazca lampy naftowej i pionier europejskiego przemysłu naftowego. Rok 2022 przez Sejm RP został ogłoszony rokiem Łukasiewicza. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiła dzieci do udziału w Konkursie Plastycznym pt. „Ignacy Łukasiewicz – wielki wynalazca w oczach najmłodszych”. Prezentowane prace plastyczne opisywały dokonania Łukasiewicza. I miejsce zdobyła Wiktoria Jędrocha – kl. I a, II miejsce – Błażej Wysocki - kl. I a. Wyróżnienia otrzymali – Stanisław Domiza kl. III b oraz Marysia Sukiennik kl. II b. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Zwycięzcom gratulujemy !!!
1
Kartka Urodzinowa dla Króla Karola III
Lekcja historii inaczej
19.10 Grupa Współczesnej Rekonstrukcji Historycznej z Lublina przeprowadziła dla uczniów klas IV-V lekcję historyczną "Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka". Aktorzy przybliżyli młodej widowni staropolską kulturę i obyczaje epoki szlacheckiej. Zaprezentowali tradycyjny strój sarmaty, uzbrojenie i metody walki. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak przebiegał proces czarownic oraz jakie dawniej stosowano tortury. Najodważniejsi dali zakuć się w dyby albo dobrowolnie poddawali się torturom na krześle inkwizycyjnym. Nie lada sprytem wykazali się uczniowie, którzy stanęli do pojedynku na szable. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tej żywej lekcji historii, która zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.
5
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
W części oficjalnej uroczystości glos zabrali Dyrektor szkoły p. Jolanta Szeliga, Wójt Gminy Maków p. Jerzy Stankiewicz oraz przedstawiciel Rady Rodziców p. Agata Michalak, którzy złożyli serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz podziękowali za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Najlepsze życzenia dla wszystkich pracowników szkoły wyrazili uczniowie klasy VII pod kierunkiem p. Anny Ferdzyn w przedstawieniu słowno – muzycznym „Cała prawda o szkole”. Na zakończenie reprezentanci Samorządu Uczniowskiego wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły słodkości.
16
Pasowanie pierwszaków
14 października 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze pod kierunkiem p. A. Szczechowskiej i p. M. Fronc. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły p. Jolantę Szeligę. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
24
Warsztaty ekologiczne: „Rola drzew i lasów w przyrodzie rodzimych gatunków lasotwórczych”
Uczniowie klas III w dniu 11 października 2022 r. wzięli udział w warsztatach ekologicznych pt. „Rola drzew i lasów w przyrodzie rodzimych gatunków lasotwórczych” przeprowadzonych przez edukatorów panią A. Fornalską i panią A. Urbańczyk w ramach projektu samorządu województwa łódzkiego „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Celem zajęć było uświadomienie uczniom znaczenia lasów dla człowieka oraz poszerzenie wiedzy na temat świata roślin i zwierząt naszych rodzimych lasów. Zajęciom towarzyszyły ćwiczenia praktyczne polegające na rozpoznawaniu pospolitych gatunków drzew i zwierząt. Warsztaty zakończyły się wspólnym sadzeniem drzew na terenie szkoły. Uczniowie otrzymali również nasiona, które będą mogli posiać w swoich ogródkach. Lekcja przyrody inaczej, cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów.
8
Nie musisz do cukierni iść...
Dzień ciasta, słodkości i innych doskonałości cukierniczych proponował Samorząd Uczniowski 11 października. Dziękujemy rodzicom uczniów klas IV-VIII za zaangażowanie i pomoc w akcji.
Dzień Matematyki w naszej szkole
Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Kształtuje i uczy, jest fundamentem logicznego myślenia. Pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata. Tradycyjnie w październiku zaczynamy popularyzować dla Małych i Dużych wagę znajomości tabliczki mnożenia, bo 7 października obchodzimy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki.
7
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie