• Rok szkolny 2021/2022

          • Program  ,,RAZEM SILNI I ZDROWI”

            Celem działań zawartych w programie na rok szkolny 2021/2022 jest: 

            - wzmacnianie poczucia własnej wartości, integracja zespołu klasowego i budowanie dobrej atmosfery w szkole,

            - zwiększenie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych

            • W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów

            •  24 września w Szkole Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Makowie z Filią w Świętem odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem Policji Komendy Miejskiej w Skierniewicach z p. Sierżantem Marcinem Kleczko. Uczniowie klas I- III mieli okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym podróżowaniu autem. Dzieci dowiedziały się także, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nich w kontaktach z obcymi oraz dlaczego warto stosować elementy odblaskowe. Bardzo miło nam było gościć tego dnia naszych kolegów i koleżanki ze Szkoły Podstawowej w Świętem. Nasz Gość na koniec obdarował uczniów klas pierwszych odblaskami. Liczymy, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce.

              W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów - Obrazek 3
          • W dniu 21 października 2021r. odbyły się powiatowe zawody tenisa stołowego dziewcząt  i chłopców. Impreza odbyła się na obiekcie sportowym Makowskiego Centrum Kultury  w Makowie. W rywalizacji uczestniczyła równocześnie młodzież w kategorii Igrzyska Dzieci  oraz w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Nasza młodzież chętnie doskonali swoje umiejętności  i kształtuje sprawność fizyczną w myśl zasady „aktywni żyją dłużej”. Sportowa rywalizacja międzyszkolna jest zwieńczeniem ich ciężkiej pracy i samosprawdzeniem się. Uczniowie trenując po zajęciach szkolnych i reprezentując szkołę na terenie gminy, powiatu i wyżej, promują aktywność  i zdrowy styl życia.

            • „Święto Dyni”

            • 29 października w naszej szkole odbyło się „Święto Dyni”. Tego dnia królował w naszej szkole kolor pomarańczowy, a uczniowie klas I- III poznali różnorodność dyń i poszerzyli wiedzę na ich temat tj. skąd pochodzi to niezwykłe warzywo, jak dotarło do naszego kraju, a także jakich witamin i składników mineralnych dostarcza naszemu organizmowi. Ponadto uczniowie oglądali dynie, jej wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Porównywali dynie pod względem koloru, kształtu, ciężaru. Duże zainteresowanie wzbudziły dynie ozdobne, których wygląd całkowicie odbiegał od wyglądu dyni jadalnych. Na poniższych zdjęciach prezentujemy nasze prace. Zobaczcie sami…

            • „Święto Dyni” - Obrazek 3
          •  

          •  

             

            • DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA w naszej szkole

            • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego, tak jak co roku 08-11-2021r. przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”. Tego dnia uczniowie wspólnie z wychowawcami spożywali zdrowe śniadanie: kolorowe kanapki, sałatki warzywne, soki owocowe oraz zdrowe przekąski w postaci ciasteczek owsianych, owoców i warzyw. Układali wiersze, rymowanki o zdrowiu i zdrowym żywieniu. 

            •  

              • W makowskiej szkole wysokie wyniki mamy, bo się zdrowo odżywiamy

              • Wspólne śniadanie poprzedziliśmy pogadanką, która miała na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania. Klasa Va przygotowała z tej okazji ciekawostki zdrowotne, którymi obdarowywali nauczycieli i uczniów szkoły.  Uczniowie przypomnieli sobie zasady higienicznego spożywania posiłków oraz reguły zachowania się przy stole.

            •  

            • Dzień zdrowego śniadania w Szkole Filialnej w Świętem

             

            „Śniadanie zdrowe – życie morowe”

            Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to  najważniejszy posiłek dnia. Od niego zależy, jak spędzimy czas w szkole i poza nią. Dzień Zdrowego Śniadania obchodzony w naszej szkole 

            w ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie” zmobilizował nas do ponownego pochylenia się nad zagadnieniem racjonalnego i zbilansowanego odżywiania. Przypomnieliśmy sobie, co znaczy pełnowartościowy posiłek – przeanalizowaliśmy piramidę żywienia, wykonaliśmy gazetkę „Żyj zdrowo” i samodzielnie przygotowaliśmy nasze II śniadanie.  

            Ponieważ nasze Przedszkolaki już od dłuższego czasu zastępują II śniadanie „Owocową przekąską”, w tym wyjątkowym dniu postanowiły szczególnie ją uatrakcyjnić.  Przygotowały sobie owocowe szaszłyki, a z tego co zostało, wycisnęły sok. Było pysznie, zdrowo, wyjątkowo!


             

            Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole

            "Życzliwym bądź dla siebie, nie oceniaj surowo, wróci dobro do Ciebie,

            życzliwość odbierzesz z nagrodą".

            21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków

             i pozytywnych emocji. Tego dnia nasi uczniowie  pod kierunkiem p. pedagog Pauliny Jackiewicz i zespołu nauczycieli ds. wychowania i profilaktyki oraz nauczyciela bibliotekarza, przygotowali gazetkę tematyczną, transparenty oraz widowisko na bazie wiersza J. Brzechwy "Kwoka".

            Uczniowie klasy VIIb obdarowali wszystkich uczniów cukierkami i życzliwymi sentencjami.

             

             

            Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole - Obrazek 1Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole - Obrazek 4

            Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole - Obrazek 3Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole - Obrazek 5

            Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole - Obrazek 6

            Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość.  Bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

            "Życzliwym bądź dla siebie, nie oceniaj surowo, wróci dobro do Ciebie, życzliwość odbierzesz z nagrodą".

             W Szkole Filialnej w Świętem:

            „Życzliwość to poważna sprawa, a przy tym zabawa ciekawa”

            Mili, uśmiechnięci i uczynni powinniśmy być na co dzień , to niewątpliwe, ale od czasu do czasu przydaje się „Dzień Kultury i Życzliwości”, który dosadnie nam o tym przypomina.

             

             SUKCESY   NASZYCH   SIATKAREK I SIATKARZY  

            W dniu 9 grudnia 2021r. reprezentacja naszej szkoły w piłce siatkowej chłopców rozegrała mecze na szczeblu powiatu w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej

            Po zaciętych meczach z pozostałymi reprezentacjami szkół podstawowych zespół uplasował się na I miejscu, zdobywając tym samym tytuł Mistrza Powiatu w piłce siatkowej chłopców.

             

            16 grudnia 2021r. drużyna dziewcząt i chłopców rozegrała mecze w mini piłce siatkowej  w kategorii Igrzyska Dzieci.

            Po rozegraniu spotkań zespół dziewcząt zajął I miejsce, zdobywając tytuł Mistrzyń Powiatu w mini piłce siatkowej dziewcząt.

            Zespół chłopców 
            uplasował się na miejscu II uzyskując tytuł Wicemistrza Powiatu w mini piłce siatkowej chłopców.

            Trenerem drużyn jest Monika Olejnik.

            Zawody są dla młodzieży „zwieńczeniem” ciężkiej, nierzadko wielomiesięcznej pracy. Pozwalają na sprawdzenie swoich umiejętności, zmierzenie się z własnymi słabościami. Dla społeczności szkolnej są dużym przeżyciem. Młodzież kibicująca identyfikuje się z drużyną, uczy kultury kibica, przypomina zasady i przepisy gry.

            CYKL WARSZTATÓW PROFILAKTYCZNYCH:

            ,,Znów bądźmy razem”

            W związku z powrotem uczniów do szkoły pedagog szkolny przeprowadziła cykl zajęć dla uczniów od klas czwartych do ósmych. Zajęcia miały charakter pogadanek i warsztatów. Tematyka spotkań obejmowała sytuacje stresowe związane z powrotem uczniów do szkoły po zdalnym nauczaniu oraz związanych z tą sytuacją zmianami i nowymi obowiązkami. Uczniowie mieli również możliwość porozmawiać o trudnych emocjach jakie przeżywali podczas rystrykcji związanych z epidemią, jak sobie radzili z przykrymi emocjami i na czyją pomoc wówczas mogli liczyć. Celem zajęć było również wzmocnienie poczucia więzi, zaufania i budowania pozytywnych relacji grupowych oraz uwrażliwienie na potrzeby innych osób z klasy. Ponadto nie zabrakło ćwiczeń integrujących zespoły klasowe, co spotkało się z zainteresowaniem ze strony uczniów..

            ,,Chcę być szczęśliwy-używki kl.VI-VIII”.

            Celem warsztatów profilaktycznych przeprowadzonych przez pedagoga szkolnego było przekazanie uczniom informacji na temat zachowań ryzykownych z wykorzystaniem takich pomocy dydaktycznych jak Narkogogle oraz Alkogogle, które pozwoliły uczniom doświadczyć potencjalnych skutków używania narkotyków oraz alkoholu.

            Omówiony został temat uzależnienia od alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Wyjaśniono, czym jest uzależnienie i jak się ono objawia. Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z negatywnym działaniem używek. Poprzez rozmowę i pracę w grupach poszerzyli i usystematyzowali swoją wiedzę na temat substancji psychoaktywnych. Ważnym doświadczeniem była również rozmowa na temat przeżywanych przez młodzież emocji i rozwijania w sobie umiejętności mówienia o swoich uczuciach. W ramach zajęć uczniowie zyskali odpowiedni zestaw informacji umożliwiający podejmowanie właściwych decyzji. Nabyli podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie komunikacji i zachowań asertywnych, poprzez pracę nad zwiększeniem świadomości siebie: swoich uczuć, postaw, wartości, sposobów funkcjonowania w grupie. Mamy nadzieję, że warsztaty przyczynią się do podejmowania przez uczniów rozsądnych i przemyślanych decyzji w przyszłości.

             

            ,,Budowanie pozytywnych relacji uczeń-nauczyciel”.

            Relacja ucznia z nauczycielem to jeden z najważniejszych czynników wpływających na efektywność nauczania. Pozytywne relacje pozwalają także na wytworzenie się bezpiecznej atmosfery, a ta okazuje się być kluczowa podczas procesu uczenia się.

            Podczas zajęć warsztatowych o tematyce ,,Uczeń twórcą – nauczyciel przewodnikiem” z pedagogiem szkolnym uczniowie rozmawiali na temat budowania przyjaznych relacji z nauczycielem, wykonując przy tym ciekawe ćwiczenia z zakresu efektywnej komunikacji oraz budowania wzajemnego zaufania.

             

            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
          •  

          • „Życzliwość to poważna sprawa, a przy tym zabawa ciekawa”

             

            Mili, uśmiechnięci i uczynni powinniśmy być na co dzień , to niewątpliwe, ale od czasu do czasu przydaje się „Dzień Kultury i Życzliwości”, który dosadnie nam o tym przypomina.

            Uczniowie klas I-III postanowili  robić sobie nawzajem przyjemność w postaci pocztowych niespodzianek. Każdy tego dnia mógł dowiedzieć się o sobie samych przyjemnych rzeczy, a przy okazji również przypomnieliśmy sobie o mało popularnej w naszych czasach, sztuce pisania listów, czyli epistolografii.  To zresztą nie jedyne trudne słowo, które poznaliśmy.

             

            Podczas zajęć rozmawialiśmy o uczuciach i emocjach i stworzyliśmy życzliwą krzyżówkę oraz bawiliśmy się w kalambury, a Przedszkolaki utrwaliły grzeczne słowa, które zabrały ze sobą.

          • Uczniowie kl. I-III uczestniczyli w programie „Bezpieczna droga do szkoły”

             

            Uczniowie klas I-III SP im ks. J. Twardowskiego w Makowie z Filią w Świętem , którego celem było kształcenie nawyku właściwego zachowania się w ruchu drogowym oraz utrwalenie podstawowych zasad poruszania się po drogach. W okresie od września do stycznia dzieci wykonywali zadania przewidziane regulaminem konkursu „Bezpieczna droga do szkoły”.

          •  

            • PIŁKARSKA KADRA CZEKA

            • 5 maja w Sierakowicach rozegrano turniej „Piłkarka Kadra Czeka” dla szkół i klubów z powiatu skierniewickiego. Drużyna z naszej szkoły okazała się bezkonkurencyjna – wygrała wszystkie mecze zajmując I miejsce. Oto wyniki: z SP Godzianów – 1:0 (bramka - K. Karalus), z Olympic Słupia – 4:0 (K. Zarębski – 2, K. Tuka – 1, F. Białek – 1), z Manchatanem Nowy Kawęczyn – 1:0 (B. Wysocki). Zwycięska drużyna otrzymała okolicznościowy dyplom i puchar (można go podziwiać w gablocie przy pokoju nauczycielskim). Najlepszym bramkarzem uznano Grzesia Zarzyckiego (bronił świetnie i nie wpuścił żadnej bramki). Nasza drużyna grała w składzie: Filip Białek, Maciej Kwiatos, Kacper Zarębski, Kacper Karalus, Kacper Tuka, Kacper Gradowski, Igor Jasiński, Dariusz Bedełek, Grzegorz Zarzycki, Kamil Kijo, Michał Wójt, Jan Kroc, Błażej Wysocki i Jakub Czochrowski. Trenerem był Pan Piotr Gradowski. Całej drużynie – serdecznie gratulujemy sukcesu!

              • W II półroczu uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, prowadzonych przez pedagoga szkolnego. Podczas warsztatów  poruszane były następujące zagadnienia:

                ,,Jak (inaczej) rozwiązać konflikt w klasie? O mediacji rówieśniczej”.

                Uczniowie poznali podstawowe zasady mediacji jako metody polubownego rozwiązywania sporów, zasady komunikowania się bez agresji, niektóre techniki pracy mediatora, a także wzięli udział w symulacji mediacji.

                ,,Kompetencje komunikacyjne w budowaniu relacji – aktywne słuchanie”.

                Warsztaty poruszające temat komunikacji międzyludzkiej: aktywne słuchanie, informacja zwrotna, komunikacja w grupie, komunikacja werbalna i niewerbalna. To umiejętności, które przydają się w każdych relacjach.


                 „W zgodzie ze sobą” – Asertywność.

                Spotkanie mające na celu przekazanie podstawowej wiedzy i umiejętności dotyczących obrony własnych granic, a także sztuki nie przekraczania granic innych osób. Asertywność to zachowania, które umożliwiają postępowanie w zgodzie ze sobą, uczciwie, bezpośrednio, stanowczo, a jednocześnie z poszanowaniem drugiej osoby.

              •  

              •    

              •  

              Konkurs plastyczny "Razem silni i zdrowi'' 
            •  
            •  
              •  

              •  
              •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
            •  
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Makowie z Filią w Świętem
      • 46 8348178 sekretariat 46 8348177 dyrektor szkoły 46 831 22 26 /stary budynek - klasy I-III/ Telefon służbowy szkoły: 515-284-268
      • 96-124 Maków ul. Akacjowa 2 96-124 Maków Poland
    • Logowanie