Realizacja programu Laboratoria Przyszłości w naszej szkole
- 28.03.2023 09:49
Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
Jesteśmy jedną ze szkół, która przystąpiła do tego programu, pozyskując wsparcie finansowe w wysokości 81 900 zł na zakup nowoczesnych narzędzi do realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów. Są to: drukarki 3D, aparaty fotograficzne, mikrofony i mikroporty, roboty-sztuczna inteligencja, zestawy lego, okulary do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, zestawy z mikrokontrolerem , a nawet stacje lutownicze oraz laptopy, dzięki którym ten supernowoczesny sprzęt zadziała.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi, to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to przede wszystkim nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania.
ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM SPRZĘTU ZAKUPIONEGO W RAMACH PROGRAMU „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”
W ROKU SZKOLNYM 2022/2023Lekcja chemii w klasie VIII
Uczniowie klasy 8a w ramach programu „Laboratoria przyszłości” mogli skorzystać z okularów ClassVR. Dzięki nim mogli poznać odmiany alotropowe węgla i obejrzeć ich struktury w rzeczywistości trójwymiarowej. Ponadto ósmoklasiści oglądali modele kulkowe różnych związków organicznych i na ich podstawie podawali wzory sumaryczne. Te zajęcia pomogły uczniom rozwinąć umiejętność wskazywania ścisłego związku między właściwościami substancji a ich budową chemiczną.
Lekcja języka angielskiego z drukiem 3D
Uczniowie klasy 6a podczas lekcji języka angielskiego pracowali z drukarką Flashforge Adventurer 3, zakupioną w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Podczas zajęć poznali budowę, sposób działania oraz zasady bezpiecznego korzystania z drukarki 3D. Wydrukowali także pierwszy obiekt, bombkę z napisem 'Merry Christmas'. Szóstoklasiści, pracując w grupach wyszukali i edytowali trójwymiarowe modele ozdób świątecznych, korzystając z zasobów sieci. Następnie, w dokumencie tekstowym tworzyli wypowiedź pisemną w języku angielskim.
Uczniowie weszli w świat 3D z zaangażowaniem i ogromną ciekawością. Nasze zajęcia z użyciem innowacyjnej technologii wprowadziły młodzież w nowy świat, który wspiera edukację i rozwija kreatywność uczniów.
Zajęcia rewalidacyjne
Z programowaniem za pan brat
Głównym celem zajęć rewalidacyjnych jest wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia. Podczas zajęć priorytetem jest akcentowanie mocnych stron ucznia oraz szukanie tego, co w nim najlepsze. W ramach programu ,,Laboratoria przyszłości’’ z wykorzystaniem zestawu z mikrokontrolerem BeCREO rozwijanie zainteresowań podczas zajęć stało się niezwykle proste. BeCreo jest modułowym zestawem do nauki podstaw programowania, robotyki oraz mechatroniki. Zestaw ten pozwala uczniom rozwijać umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, a także uczy twórczego wykorzystywania nowoczesnych technologii.
Doradztwo zawodowe w klasie VIII
Młodzi Prezenterzy Pogody
Uczniowie klasy wcielili się w rolę prezenterów pogody, a także operatorów kamery i dźwięku. Zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, przedstawiając na forum klasy prognozę pogody. Materiał audiowizualny został zarejestrowany z wykorzystaniem aparatu fotograficznego z funkcją nagrywania, statywem oraz mikrofonem.
Zajęcia rozwijające zainteresowania z języka polskiego w klasie VII
Młodzieź wraz z opiekunem Anną Ferdzyn zorganizowała małe studio nagrań. Celem było stworzenie materiału audiowizualnego rejestrującego przeprowadzony wywiad z postaciami literackimi z aktualnie omawianej lektury. Była nią „Zemsta” Aleksandra Fredry. Przygotowania uczniowie zaczęli już dzień wcześniej, opracowując teksty wywiadu i ustalając techniczną stronę działań. Do końcowych nagrań wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony przez szkołę w ramach programu Laboratoria przyszłości, a były to: aparat fotograficzny z funkcją nagrywania i statywem oraz lampa LED do profesjonalnego oświetlania studia oraz mikrofony i mikroporty. Wszystko udało się znakomicie. Materiał filmowy został zaprezentowany całej klasie podczas lekcji języka polskiego podsumowującej pracę z lekturą. To dobry sposób na atrakcyjne zajęcia, a także możliwość rozwoju zainteresowań i umiejętności naszych uczniów.
Fizyka w klasie VIIIWykorzystanie klocków lego EDUCATION Primo.
Uczniowie klas ósmych zbudowali i zaprogramowali za pomocą bloków opartych na języku Scratch roboty Chwytaki – jeden o rozwidlonych sztywnych kleszczach a drugi o kleszczach giętkich.
Zadaniem uczniów było sprawdzenie, który chwytak nadaje się do chwytania przedmiotów dużych i ciężkich, a który do podnoszenia przedmiotów niewielkich i lekkich. Do przeprowadzenia testów uczniowie użyli zwykłych przedmiotów, takich jak: zmięta kulka papieru, piłeczka plastikowa, pusta butelka plastikowa, pudełka tekturowe.
Na zajęciach uczniowie przypomnieli sobie również jak obliczamy ciężar ciała i jaka jest różnica między masą a ciężarem.
Były to bardzo ciekawe zajęcia, podczas których nauka została połączona z zabawą.
Wykonanie projektu wymagało pracy zespołowej. Uczniowie wykonali zadanie na szóstkę i nie mogą się doczekać następnych lekcji z wykorzystaniem klocków EDUCATION Primo.
Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne
Zwiedzamy świat w okularach ClssVR.
Podczas zajęć z pedagogiem szkolnym, uczniowie mieli możliwość skorzystania z okularów ClassVR. Okulary te umożliwiają całkowite przeniesienie naszego wzroku do alternatywnej, wirtualnej rzeczywistości, którą możemy podziwiać w 360 stopniach. Nauczyciel ma pełną kontrolę nad wirtualnym światem, do którego zaprasza uczniów. Wirtualna rzeczywistość wprowadza uczestników w trójwymiarowy świat, pozwalając zobaczyć miejsca, przedmioty i zjawiska niedostępne na zwykłej lekcji w szkole. Podczas naszej wirtualnej podróży uczniowie podziwiali piękne lasy Amazonii, odbyli wirtualny spacer po ulicach Nowego Jorku, poznali fantastyczny podwodny świat, obserwując przy tym roślinność oraz zwierzęta, żyjące w oceanie, a także odwiedzili dubajską pustynię. Uczniowie byli zachwyceni prezentowanymi treściami, ponieważ taki sposób poznawania świata jest dalece bardziej atrakcyjny, niż przeglądanie zdjęć w Internecie lub oglądanie filmów podróżniczych. Poza świetną zabawą, uczniowie ćwiczyli swoją percepcję wzrokową, doskonalili rozumienie zależności przestrzennych i orientacji przestrzennej oraz usprawniali koncentrację uwagi. Okulary ClassVR z pewnością zrewolucjonizowały sposób prowadzenia lekcji.
Wychowanie fizyczne w klasach VIa i VIb
Uczniowie przy pomocy Photona wybrali drużyny do gry w dwa ognie. Sprawiedliwy wybór drużyn przed meczem nie jest prostym zadaniem. Dzięki zastosowaniu robota uniknięto kontrowersji przed rozgrywkami.
Język polski w klasie VIa
Uczniowie przy pomocy stacji lutowniczej wykonali kontury Afryki oraz trasę podróży Stasia i Nel - głównych bohaterów lektury "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza.
Celem lekcji było między innymi rozwijanie kreatywnych i manualnych kompetencji wśród uczniów, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy.
Technika w klasie VIa
W ramach programu ,,Laboratoria przyszłości’’ uczniowie kl. VIa zdobywali nowe umiejętności wykonując prace związane z wykorzystaniem stacji lutowniczej. Lutowanie zostało poprzedzone zapoznaniem się z zasadami bhp obowiązującymi podczas pracy lutownicą. W trakcie zajęć uczniowie poznali sposób działania stacji lutowniczej oraz zasady posługiwania się lutownicą, które później wykorzystali w praktyce. Posługiwanie się nią okazało się ciekawe i wzbudziło zainteresowanie wśród uczniów. Stacja lutownicza to praktyczny sprzęt, który można wykorzystać na lekcjach techniki do rozwijania u uczniów zdolności manualnych, technicznych a także z zakresu elektroniki, majsterkowania i konstruowania.
Informatyka w klasie VII
Podczas cyklu lekcji informatyki w klasie VII uczniowie stopniowo poznawali budowę i sposoby wykorzystania urządzeń, jakie szkoła pozyskała z programu Laboratoria Przyszłości tj. aparat fotograficzny Canon, drukarka 3D i zestaw mikrofonowy Saramonic, ucząc się obsługi nowoczesnej technologii, a jednocześnie kształcąc logiczne myślenie. Następnie zespoły uczniów otrzymali zadania z wykorzystaniem tych urządzeń. I grupa wykonała reportaż w formie zdjęć i filmów fragmentów lekcji, przerw międzylekcyjnych i innych zajęć edukacyjnych, ważnych dla życia szkoły i klasy VII z wykorzystaniem aparatu cyfrowego Canon PowerShot G7X. Uczniowie nabyli umiejętności tworzenia treści na poziomie lepszym niż jakość zdjęć i filmów powstałych na smartfonie. Efekt w postaci filmu z wykorzystaniem tych materiałów zaprezentowali, omawiając efekty, jakie można uzyskać korzystając z aparatu. II grupa zaprojektowała graniastosłup w programie Tinkercad i podczas prezentacji wydrukowała model na drukarce 3D, omawiając szczegółowo, na jakie zasady BHP należy zwrócić w obsłudze drukarki. Bryła była niewielkich rozmiarów, dlatego zajęło nam to tylko 15 minut. III grupa omówiła budowę i zasady działania zestawu mikrofonowego i zaprezentowała nagranie wykonania piosenki na smartfonie, bez użycia mikroportu i z jego zastosowaniem. Uczniowie widząc w praktyce wielofunkcyjność tych urządzeń, byli bardzo zainteresowani ich zastosowaniem i już kolejne grupy chętnie przystąpili do zadań projektowych, ponieważ przed nami wiele ciekawych uroczystości szkolnych, podczas których te urządzenia będą mogli wykorzystać, rozwijając swoje kompetencje cyfrowe.
Relacja z wydarzenia szkoły i lokalnego środowiska: „Jasełka w Makowie” z wykorzystaniem sprzętu z „Laboratorium audio-video”.
Uczeń klasy VIb, którego pasją jest fotografia, podczas godzinnej uroczystości szkolnej filmował i uwieczniał na fotografii wspaniały występ swoich kolegów, grupy 70 uczniów oraz licznej widowni. Zgromadzony materiał posłuży uczniom do kształcenia umiejętności obróbki i montażu materiałów audiowizualnych na lekcji informatyki. Materiał umieszczono na stronie internetowej szkoły.
Galeria zdjęć "Jasełka w Makowie"
- Zajęcia w klasach I - III
- Religia w klasie Ib
- W ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI uczniowie programując robota Photon na macie, poznawali Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia.
W grudniu 2022r. w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” w klasach I-III odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie mieli możliwość zapoznania się z niezwykłym robotem edukacyjnym – Photonem. Uczniowie z uwagą śledzili każdy ruch robota, po to, aby później zaprogramować go według własnego pomysłu. Lekcje były dla uczniów świetną odskocznią od szkolnej codzienności. Nauka kodowania sprzyjała utrwalaniu poznanych wiadomości oraz była okazją do dobrej zabawy i dawała uczniom wiele radości.
Klasa Ia
Klasa IB
Klasa IIb
Klasa IIIa
Klasa IIIb
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły