• Czytamy razem i udzielamy pierwszej pomocy przedmedycznej

  W  dniu 15.11.2017 roku odbyły się w klasie 3 b zajęcia otwarte z cyklu „Czytamy razem" pt. Ratujemy i uczymy ratować. W zajęciach uczestniczyła p. dyrektor Jolanta Szeliga i p. Anna Pająk oraz uczniowie i ich rodzice. W trakcie zajęć uczniowie pod kierunkiem p. B. Domizy przeczytali opowiadanie, zawierające opis poszczególnych czynności ratujących przy omdleniu oraz przy braku tętna i oddechu. Po krótkiej rozmowie na temat przeczytanego tekstu, rodzice wraz z dziećmi zostali przydzieleni do grup, których zadaniem było przygotowanie się do przedstawienia jednej ze scenek:  1. Sprawdzanie tętna, oddechu i wzywanie pomocy.  2. Układanie w pozycji bocznej. 3.Resuscytacja-ćwiczenia z fantomem.
  Każda grupa zaprezentowała wzorcowo swoją scenkę. Potem nastąpiła wymiana tak, aby każdy uczestnik mógł sprawdzić się w czynnościach ratujących życie. Rodzice przyznali, że nie jest to łatwe zadanie. Obecny wśród rodziców zawodowy strażak p. Paweł Starzec  potwierdził, że inaczej reaguje się podczas ćwiczeń z fantomem, inaczej zaś, gdy musimy ratować człowieka. Na koniec dzieci wykazały się umiejętnościami literackimi. Każda grupa ułożyła rymowankę na temat numerów alarmowych. Dzieci bez obaw  i z wielką chęcią uczestniczyły w zajęciach. Rodzice zaś wyrazili swoją aprobatę dla zajęć uczących podstawowych zasad ratowania życia ludzkiego.

 • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii

 • W świecie bajek i baśni

  We wtorek 14.11.2017 r. uczniowie klas I i II byli na wycieczce w Skierniewicach.

  Brali udział w zajęciach z zakresu edukacji czytelniczej pt. „Zaczarowany świat bajek i baśni”, które zostały zorganizowane w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach.

  Zajęcia rozbudziły u uczniów zainteresowanie książką, zachęciły do sięgania po nią jako źródła rozrywki i nauki. Ciekawe gry planszowe i multimedialne wzbogaciły spotkanie. Następnie dzieci spędziły miło  i wesoło czas w Sali Zabaw „Urwis”. Wspólna zabawa była dobrą okazją do zintegrowania dzieci.

 • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii

 • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole

  11 listopada, to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, ale również dzień, kiedy możemy docenić, że żyjemy w wolnym kraju. Przygotowania do uroczystości szkolnych związanych z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę zaczęły się w naszej szkole już w czwartek, kiedy uczniowie podczas przerw międzylekcyjnych pod czujnym okiem p. dyrektor szkoły i nauczycieli przygotowywali kotyliony, aby w piątek w odświętnych galowych strojach przypomnieć, że Polska w 1918 roku  powróciła na mapę Europę, po 123 latach zaborów. Uroczysty apel, podczas którego integralnie gimnazjaliści i uczniowie szkoły podstawowej we wspólnym występie wyrecytowali i wyśpiewali swój patriotyzm, a następnie powędrowali do najmłodszych uczniów, by zanieść im duch patriotyzmu w poezji i pieśni.

 • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 11 listopada

 • Śniadanie daje Moc

  Jako  Szkoła Promująca Zdrowia włączamy się w coroczną kulminację kampanii ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Śniadanie daje moc", który obchodzony jest 8 listopada. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia! Dzięki niemu mamy energię do nauki, lepiej koncentrujemy się na lekcjach, to najlepszy start w nowy dzień! Już sama myśl, że jesteśmy zaopatrzeni w coś pysznego i zdrowego wprawia nas w dobry humor. W tym roku z radością obserwowaliśmy wpojone nawyki dobrego odżywiania. Wiedza uczniów na ten temat jest coraz większa. Jednakże zawsze wzbogacamy tę wiedzę o nowe doświadczenia, obserwację, pogadanki. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. One mówią wszystko.... Pysznie, kolorowo i wesoło, bo w grupie zawsze smakuje lepiej.

 • 08.11.2017

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii

 • 08.11.2017

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii

 • Gram, bo czytam

  Świat przedstawiony w utworach literackich należących do kanonu lektur szkolnych często staje się inspiracją do twórczych działań. Szkoła to doskonałe miejsce, aby dzieci mogły wyeksponować swój ogromny potencjał. Dziś nie lada wyzwanie stanowi przekonanie młodego człowieka do czytania książek. Dlatego znajomość  lektury musi być punktem wyjścia, a nie celem samym w sobie. Jeśli pozwolimy naszym podopiecznym na twórcze działanie, może to być tworzenie gier planszowych, teleturniejów wiedzy albo spektakli teatralnych, to nie będziemy musieli przekonywać ich do zapoznawania się z treścią książki.Uczniowie klasy IVa samodzielnie  napisali scenariusze na podstawie wybranych fragmentów „Pinokia”, wspólnie z rodzicami wykonali kukiełki i pacynki, a potem bawili się w aktorów teatru lalek. Duża dawka pozytywnych emocji spowodowała, że zapragnęli włączyć do zabawy młodszych kolegów. Pokazali spektakl poza murami obecnej szkoły, „występując gościnne” przed uczniami i nauczycielami klas I-III w budynku, który opuścili kilka miesięcy temu. Nad całością czuwała Anna Ferdzyn.

   

 • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii

 • Dzień apelowy

  Uczniowie klasy VIIb dokonali podsumowania wydarzeń                      z października, a pani dyrektor szkoły przypomniała po raz kolejny zasady zachowania się podczas przerw, w drodze do i ze szkoły oraz konieczności spożywania pełnowartościowego drugiego  zdrowego śniadania. Wręczono dyplomy uczniom za zajęcie I, II i III miejsce        w  I edycji szkolnego konkursu fotograficznego "Gmina Maków        w obiektywie - JESIEŃ". I miejsce: Kinga Korbeń i Maja Pąśko, III miejsce:  Martyna Kuś i Zuzanna Mrówka.

  Wyróżniono sportowców, którzy zajęli czołowe miejsca                                                                                                                                       w II Międzypowiatowym Turnieju Kwalifikacyjnym Młodzików w tenisie stołowym: Monika Jacczyk, Kinga Machaj, Oliwia Niedźwiadek, Jaś Ceroń.

 • Lekcja patriotyzmu

  Ostatnie dni października, to czas porządkowania grobów nie tylko naszych najbliższych. Uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o grobach żołnierzy poległych podczas  wojny. Wraz z wychowawcami udali się na pobliski Cmentarz Parafialny w Makowie. Uczniowie uporządkowali grób mjr Kazimierza Klimczaka – Kawalera Krzyża Virtuti Militari oraz grób dwóch nieznanych żołnierzy W.P.  poległych w 1939r. Po uporządkowaniu grobów zapalono znicze. W ciszy, w skupieniu oraz we wspólnej modlitwie oddano cześć i hołd spoczywającym tam żołnierzom. Dla uczniów była to prawdziwa lekcja patriotyzmu oraz odpowiedzialności za dziedzictwo historii.

 • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 

 • Światowy Dzień Zwierząt w naszej szkole

  Obchody tego dnia mają na celu przypomnienie i uświadomienie, iż zwierzęta podobnie jak ludzie mają swoje prawa, m.in. do wolności, opieki czy dobrego traktowania, a poza tym mają za zadanie zmobilizować do zmiany niewłaściwych zachować wobec naszych mniejszych przyjaciół. Ponadto warto pamiętać, iż cały miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, nie tylko tych domowych. W tym dniu Wolontariusze naszej szkoły kwestowali na rzecz Fundacji Centaurus. Fundacja ta działa w imieniu zwierząt od 2006 roku. Jest międzynarodową organizacją non profit, która koncentruje swoje działania i projekty wokół dobroczynności wobec zwierząt w wielu aspektach. Cała społeczność szkolna zebrała dość pokaźną kwotę, którą przelano na konto Fundacji. Ponadto przez cały tydzień zbierano puszki, karmę dla zwierząt, która zostanie przekazana przez Wolontariuszy naszej szkoły do Schroniska Bezdomnych Zwierząt w Skierniewicach. Cała społeczność szkolna była bardzo zaangażowana w tę akcję niesienia pomocy. DZIĘKUJEMY!!!

 • 22.10.2017

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy Dzień Zwierząt

 • „Ratujemy i uczymy ratować”

  16 października, w całej Polsce przez pół godziny podjęto próbę pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. Również i nasi uczniowie już po raz piąty przystąpili do tej akcji pod kierunkiem p. B. Domizy, p. A. Lesiak i wychowawców klas. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach obchodów „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”. Bicie rekordu poprzedzone było edukacją w tym zakresie, aby w obliczu wypadku uczniowie potrafili wykazać się  odpowiednim zachowaniem, czyli  prawidłowo wezwać pomoc  oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Sprawia to, że już od najmłodszych lat dzieci oswajają  się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym, a pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Wykazując się  wielkim zaangażowaniem, 80 uczniów z klas IV-VI lekcję ratowania życia zaliczyło  na szóstkę.

 • 16.10.2017

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ratujemy i Uczymy Ratować

 • 13.10.2017

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DEN

 • Obchody Dnia Edukacji Narodowej i ślubowanie pierwszaków

  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej - 13.10.2017r. - odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, której bohaterami byli uczniowie klas pierwszych. 33 uczniów ślubowało być dobrym uczniem, ale i Polakiem. Swoim występem artystycznym udowodnili, że są już pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły i możemy być z nich dumni. Pod kierunkiem swoich wychowawców: p. Mirosławy Boryny i p. Anny Lesiak wyrecytowali i wyśpiewali całą prawdę o pierwszych dniach w szkole. Były życzenia, kwiaty i nagrody dyrektora szkoły. W organizację uroczystości włączył się Samorząd Uczniowski wraz z jego opiekunem p. Anetą Kowalczyk. Akademię poprowadził Jakub Smolczewski – przewodniczący SU.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Makowie
  96-124 Maków
  ul. Główna 4
 • 46 831 22 26

Galeria zdjęć